حلقه راه شیری

این تصویر با اَفکَنشِ سراسر-آسمان گرفته شده و گستره‌ی غبارهای کیهانی، ستارگان و سحابی‌های درون صفحه‌ی کهکشان خودمان، راه شیری را که به طور معمول مانند یک نوار در آسمان شب دیده می‌شود در یک حلقه‌ی زیبا نشان می‌دهد.
این چشم‌انداز سراسرنمای خلاقانه یک موزاییک ۳۶۰ درجه است که دو سال برای کامل شدن زمان برده و همه‌ی چیزی که در آسمانِ سیاره‌ی زمین از کهکشان دیده می‌شود را خود گنجانیده است.
داده‌های تصویریِ نیمکره‌ی شمالی در باخترِ کشور چین و داده‌های نیمکره‌ی جنوبی در کشور زلاند نو گرآوری شده‌اند.
درست بالای حلقه، کوژِ مرکز کهکشان را می‌بینیم که همچون نگینی درخشان بر این حلقه‌ی کیهانی می‌درخشد. سیاره‌ی تابناک هرمز (مشتری ) همان شبچراغی‌ست که بالای کوژ مرکزی و سمت چپِ ستاره‌ی غول سرخِ کژدم‌دل (قلب عقرب) خودنمایی می‌کند.
خانواده‌ی شکارچی که مهمانان آسمان شامگاه‌های زمستانیِ نیمکره‌ی شمالی هستند هم در راستای صفحه‌ی کهکشان و حدود ۱۸۰ درجه دورتر از کوژ مرکزی، در پایین حلقه دیده می‌شوند.
این اَفکنش، حلقه‌ی راه شیری دو کهکشان برجسته‌ی آسمانِ نیمکره‌ی جنوبی را در میان گرفته است- ابرهای ماژلانی کوچک و بزرگ که ماهواره‌های راه شیری‌اند.

-------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

star - nebula - plane - Milky Way galaxy - planet - Earth - China - New Zealand - bulge - galactic center - Jupiter - red giant - Antares - Orion - large and small Magellanic clouds


منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه