یک جزیره کیهانی غول‌پیکر

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
این یکی از بزرگ‌ترین کهکشان‌های شناخته شده در کیهانست: کهکشان مارپیچی ان‌جی‌سی ۲۸۴۱ که با فاصله‌ی ۴۶ میلیون سال نوری از زمین، در صورت فلکی شمالی خرس بزرگ (به عربی: دب اکبر) دیده می‌شود.
نمای پرتو X از ان‌جی‌سی ۲۸۴۱ که هاله‌ی
گسترنده‌ی آن را هم نشان می‌دهد
در این نمای روشن و واضح از این جزیره‌ی شکوهمند کیهانی، هسته‌ی درخشان و زردفام آن را هم در دل قرص کهکشانی‌اش می‌بینیم. بازوهای مارپیچی کُپه کپه و به هم فشرده‌ی آن با رگه‌های غبار، مناطق کوچک و صورتی‌رنگِ ستاره‌زایی، و خوشه‌های جوان و آبی‌فام ستاره‌ای آراسته شده.
بر خلاف این کهکشان، بسیاری از کهکشان‌های مارپیچی دیگر بازوهایی گسترده و باز با مناطق ستاره‌زایی بزرگ دارند.
ان‌جی‌سی ۲۸۴۱ با داشتن قُطری بیش از ۱۵۰ هزار سال نوری، حتی از کهکشان راه شیری خودمان هم بزرگ‌تر است.
این تصویرِ همنهاده از همگذاری نماهایی که توسط تلسکوپ فضایی ۲.۴ متری هابل و تلسکوپ زمینی ۸.۲ متری سوبارو گرفته شده‌اند درست شده.
نماهای پرتو ایکس نشان می‌دهند که بادها و انفجارهای ستاره‌ای در ان‌جی‌سی ۲۸۴۱ توده‌هایی از گاز داغ پدید آورده که با هم به پیدایش یک هاله‌ی گسترنده (رو به گسترش) گرداگرد این کهکشان انجامیده‌اند. [تصویر دوم را ببینید]

-------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

spiral galaxy - NGC 2841 - constellation of Ursa Major - island universe - nucleus - galactic disk - star-forming region - star clusters - spiral arm - Milky Way - Hubble Space Telescope - Subaru Telescope - X-ray - wind - halo

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه