آمریکای شمالی از آمریکای شمالی

در شب ۲۱ ژانویه، ماه که نزدیک گام چارک (تربیع) نخست بود با مهتابش پیش‌زمینه‌ی این چشم‌اندازِ شب و کوهستان برفی را روشن کرده بود.
این دو ستیغِ کوهستانی خیره‌کننده که به نام "د لایِنز" (شیرها) شناخته می‌شوند در شمال ونکوور، بریتیش کلمبیا، کشور کانادا در سیاره‌ی زمین جای دارند.
بر فراز این ستیغ‌های دوقلو و سمت چپ دنب، ستاره‌ی آلفای صورت فلکی ماکیان، منطقه‌های گسیلشیِ ان‌جی‌سی ۷۰۰۰ و آی‌سی ۵۰۷۰ را می‌بینیم.
این سحابی‌ها که هر دو بخشی از یک مجموعه‌ی بزرگ ستاره‌زایی در فاصله‌ی ۱۵۰۰ سال نوری ونکوور هستند، از پرتوی سرخ‌فامِ ویژه‌ی گاز هیدروژن اتمی می‌درخشند.
نمای کلی این دو منطقه‌ی درخشانِ گسیلشی ما را به یاد نامی که بر آنها گذاشته شده می‌اندازد- سحابی آمریکای شمالی (بالا) و سحابی پلیکان (پایین).
این چشم‌انداز شبانه‌ی ژرف از پیوند نوردهی‌های پشت سر همی به دست آمده که با یک برنامه‌ریزی خوب، و با بهره از یک دوربین دیجیتال اصلاح شده و یک عدسی تله‌فوتو گرفته شده بودند.
نوردهی‌های چشم‌انداز پیش‌زمینه با دوربینی که روی یک سه‌پایه ثابت بود گرفته شده‌اند و نوردهی‌های پس‌زمینه هم با ردیابی آسمان.
تصویر پایانی هم جزییات طبیعی واضح را ثبت کرده و هم طیفی از نورها و رنگ‌هایی را که چشم انسان نمی‌تواند به خوبی ببیند آشکار کرده [رنگ و نورِ سرخ سحابی‌ها-م].

-------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

Moon - quarter - The Lions - Vancouver - British Colombia - Canada - North America - planet - Earth - - Deneb - alpha star - constellation Cygnus - NGC 7000 - IC 5070 - atomic hydrogen - North America Nebula - The Pelican Nebula - telephoto lens - tripod


منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه