برآورد تازه از سن کیهان

اخترشناسان تایید می‌کنند که سن جهان هستی (تقریبا) ۱۴ میلیارد سال است. دانشمندان با وجود اختلاف دیدگاه‌هایی که درباره‌ی سن واقعی کیهان دارند، نگاهی تازه به کیهانِ دیدارپذیر (رو به گسترش) انداخته و سن آن را ۱۳.۷۷ میلیارد سال برآورد کرده‌اند (با ۴۰ میلیون سال کمتر یا بیشتر).
دانشمندان در سال ۲۰۱۹ با بررسی جابجاییِ کهکشان‌ها به این نتیجه رسیدند که کیهان صدها میلیون سال جوان‌تر از برآوردهای گذشته‌ی "همکاری پلانک" است، گروهی از دانشمندان که در ماموریت پلانکِ سازمان فضایی اروپا کار می‌کنند. آنان با بهره از داده‌های رصدخانه‌ی فضایی پلانک، سن جهان هستی را حدود ۱۳.۸ میلیارد سال برآورد کردند.

یک گروه بین‌المللی از اخترشناسان به رهبری دانشگاه کرنل برای واکندن سنگ‌ها، از داده‌های تلسکوپ کیهان‌شناسی آتاکاما (ای‌سی‌تی) در شیلی و "هندسه‌ی کیهانی" در پایان دادن به این بحث بهره جستند. برآورد آنها (حدود ۱۳.۷۷ میلیارد سال) تقریبا با برآورد گروه پلانک همخوانی دارد.

اخترشناس سیمون آیولا از مرکز اخترفیزیک محاسباتیِ بنیاد فلت‌آیرون در نیویورک سیتی و نویسنده‌ی یکی از دو پژوهشنامه‌ی تازه درباره‌ی این یافته‌ها می‌گوید: «ما اکنون به پاسخی رسیده‌ابم که پلانک و ای‌سی‌تی در آن همرأیند. این به معنای این واقعیت است که به این اندازه‌گیری‌های دشوار می‌توان اعتماد کرد.»

پژوهشگران همچنین با تعیین سن کیهان توانستند سرعت گسترش کیهان را هم برآورد کنند، چیزی که به نام ثابت هابل شناخته می‌شود. آنها با ای‌سی‌تی ثابت هابل را ۶۷.۶ کیلومتر بر ثانیه بر مگاپارسک به دست آوردند. به بیان ساده‌تر، آنها دریافتند که جرمی با فاصله‌ی ۱ مگاپارسک (حدود ۳.۲۶ میلیون سال نوری) از زمین، دارد با سرعت ۶۷.۷ کیلومتر بر ثانیه از زمین دور می‌شود.

این بسیار به ۶۷.۴ کیلومتر بر ثانیه بر مگاپارسک که گروه پلانک پیش از این برآورد کرده بود نزدیک است. ولی اندازه‌گیری‌های پیشین روی حرکت کهکشان‌ها نشان داده که کیهان دارد از این سریعتر گسترده می‌شود.

استیو چوی، پژوهشگر مرکز اخترفیزیک و دانش سیاره‌ای کرنل می‌گوید: «هیچ رقم ویژه‌ای برای من برتری ویژه‌ای نداشت- این با هر شیوه‌ای جالب می‌شد. ما نرخی برای گسترش کیهان پیدا کردیم که با برآورد گروه ماهواره‌ی پلانک سازگار بود. این به ما اطمینان بیشتری برای سنجش کهن‌ترین نور کیهان می‌دهد.»

گزارش این دانشمندان در شماره‌ی ۳۰ دسامبر ۲۰۲۰ نشریه‌ی کاسمولوجی اند آستروپارتیکل فیزیکز منتشر شده است.

------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

observable universe - galaxy - Planck Collaboration - European Space Agency - Planck space observatory - Cornell university - Atacama Cosmology Telescope - ACT - Chile - cosmic geometry - Simone Aiola - Flatiron Institute - Center for Computational Astrophysics - New York City - Hubble constant - Earth - Steve Choi - Cornell Center for Astrophysics and Planetary Science - Journal of Cosmology and Astroparticle Physics

منبع: اسپیس دات کام

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه