تصویر هابل از کهکشان مرگ و زندگی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۳.۳ مگ)

کهکشان ان‌جی‌سی ۶۹۴۶ هیچ چیزی برای تماشا کم ندارد. تنها در همین سده‌ی گذشته ۱۰ انفجار ابرنواختری در این کهکشان دیده شده و از همین رو دانشمندان نامِ کهکشان آتشبازی را برایش برگزیده‌اند. بخواهیم مقایسه کنیم، میانگین رویدادهای ابرنواختری در کهکشان خودمان، راه شیری، تنها یکی یا دو رویداد در هر سده است. این تصویرِ تلسکوپ فضایی هابل ستارگان، بازوان مارپیچی، و محیط‌های ستاره‌ایِ گوناگونِ ان‌جی‌سی ۶۹۴۶ را را با جزییاتی باورنکردنی نشان می‌دهد.

ولی مرگ زایش را به همراه می‌آورد- و پرورشگاه‌های ستاره‌ای بی‌شمارِ کهکشان آتشبازی از این پنداشت پشتیبانی می‌کنند. در بازوهای مارپیچی این کهکشان، ابرهایی که عمدتا از هیدروژنند، و عنصرهای سنگین‌تری که در ابرنواخترهای پیشین به فضا افشانده شده‌اند در فضاهایی انباشته شده‌اند و می‌توانند آبستن میلیون‌ها ستاره‌ی تازه شوند. بنابراین اگرچه شاید به نظر برسد که ان‌جی‌سی ۶۹۴۶ دارد ستارگانش را با نرخی هشداردهنده از دست می‌دهد، ولی از سوی دیگر دارد به سرعت نسل‌های تازه‌ی ستارگان را جایگزینِ رفتگان می‌کند.

کهکشان آتشبازی از یک سو از رده‌ی کهکشان‌های مارپیچی میانجی است و از سوی دیگر از رده‌ی کهکشان‌های ستاره‌فشان. مارپیچی میانجی به معنای اینست که ساختار ان‌جی‌سی ۶۹۴۶ با داشتن یک میله‌ی کوچک در مرکزش، چیزی میان یک کهکشان مارپیچی کامل و یک کهکشان مارپیچی میله‌ای است. ستاره‌فشان هم بدین معناست که نرخ ستاره‌زایی در این کهکشان به گونه‌ای استثنایی بالاست.

ان‌جی‌سی ۶۹۴۶ یک کهکشان "رونما"ست، یعنی ما قرص آن را درست از روبرو می‌بینیم نه مانند کهکشان خودمان، از لبه (کهکشان‌های لبه‌نما). فاصله‌ی آن از زمین ۲۵.۲ میلیون سال نوری‌ست و در مرز صورت‌های فلکی شمالی قیفاووس و ماکیان جای دارد.


-----------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

NGC 6946 - supernova - Fireworks Galaxy - Milky Wa - NASA - ESA - Hubble Space Telescope - star - spiral arm - hydrogen - element - face-on - edge-on - intermediate spiral galaxy - starburst galaxy - barred spiral galaxy - bar - star formation - constellations of Cepheus - Cygnus - The Swan


منبع: ناسا و astronomy.com

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه