گل رُز ستاره‌فشان

در این تصویر که با دستگاه میوز (MUSE) در تلسکوپ بسیار بزرگ (وی‌ال‌تی) نمونه‌ای زنده از یک حلقه‌ی هسته‌ای ستاره‌فشان را در کهکشان مارپیچی میله‌ای دوردستِ ان‌جی‌سی ۱۰۹۷ می‌بینیم.

این حلقه در مرکز کهکشانش که با فاصله‌ی ۴۵ میلیون سال نوری از زمین، در صورت فلکی کوره دیده می‌شود جای دارد. پهنای آن ۵۰۰۰ سال نوری‌ست، اندازه‌ای که در برابر کهکشان میزبانش که تا دهها هزار سال نوری بیرون از مرکز گسترده شده بسیار کوچک می‌نماید.

رگه‌های تیره‌تری که این تصویرِ میوز می‌بینیم پسماندهای گاز و غبارِ کهکشان دیگری را نشان می‌دهند که دارند به درون ابرسیاهچاله‌ی مرکزی فروکشیده می‌شوند؛ این کهکشانِ دیگر می‌توانسته ماهواره‌ی ان‌جی‌سی ۱۰۹۷ هم بوده باشد.

این فرآیند مواد پیرامون را در قرصی برافزایشی پیرامون ابرسیاهچاله گرد آورده و داغ کرده و دارد انبوهی از انرژی را به فضای پیرامون پس می‌زند. غبارهای کناری داغ شده‌اند و فرآیندهای ستاره‌زایی در منطقه‌ی پیرامون ابرسیاهچاله شتاب گرفته و همین حلقه‌ی هسته‌ایِ [در واقع، پیراهسته‌ایِ] ستاره‌فشانی که اینجا به رنگ‌های صورتی و بنفش می‌بینیم را پدید آورده‌اند.

دستگاه میوز که نامش سرواژه‌ی "کاوشگر طیفی چند-یگانی" است روی Yepun، یکی از چهار تلسکوپ ۸.۲ متریِ وی‌ال‌تی در رصدخانه‌ی پارانالاِسو سوار شده. طراحی بی‌مانند آن به پژوهشگران امکان داده تا از سازوکارهای پیچیده‌ی درون بسیاری از کهکشان‌ها نقشه بردارند و به بررسی پیدایش ستارگان و خوشه‌های ستاره‌ای بپردازند.
نمای گسترده‌ی کهکشان مارپیچی میله‌ای ان‌جی‌سی ۱۰۹۷ در صورت فلکی کوره. می‌توانید حلقه‌ی پیراهسته‌ای را در آن شناسایی کنید؟
درباره‌ی این کهکشان اینجا بیشتر بخوانید. اندازه‌ی بزرگ‌تر
-------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

MUSE - ESO - Very Large Telescope - VLT - spiral galaxy - NGC 1097 - star-bursting nuclear ring - Earth - constellation of Fornax - supermassive black hole - accretion disc - black hole - star formationMulti Unit Spectroscopic Explorer - Yepun - Paranal Observatory. - star - star cluster


منبع:
ESO

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه