یک پخش‌کننده کیهانی

سحابی‌های سیاره‌نما اغلب زندگی پرآشوبی دارند، از مرگ ستاره‌ی مادری‌شان گرفته تا پراکنده شدن محتوای پیکره‌ی آن در فضا. در اینجا تصویرِ تلسکوپ فضایی هابل ناسا را از "اِسو ۴۵۵-۱۰" می‌بینیم، یکی از همین گونه سحابی‌های سیاره‌نما در صورت فلکی کژدم.

پوسته‌های پَختِ اسو ۴۵۵-۱۰ که در گذشته لایه‌های در هم فشرده‌ی ستاره‌ی مرکزی بوده‌اند نه تنها نمایی یگانه به این سحابی سیاره‌نما داده‌اند، بلکه آگاهی‌هایی هم درباره‌ی خود سحابی برای ما فراهم می‌کنند. کمان نامتقارن برجسته‌ای از مواد که اینجا بالای سمت شمالِ سحابی، بر پس‌زمینه‌ای از میدان‌های پُرستاره می‌بینید نشانه‌ای آشکار از برهم‌کنش‌های میانِ اسو ۴۵۵-۱۰ و محیط میان‌ستاره‌ای است.

محیط میان‌ستاره‌ای به آمیزه‌ای از مواد و تابش‌ها می‌گویند که فضای میانِ سامانه‌های ستاره‌ای و کهکشان‌ها را انباشته. ستاره‌ی مرکزی اسو ۴۵۵-۱۰ به هابل امکان داده تا بتواند برهم‌کنش میان گاز و غبارِ سحابی، محیط میان‌ستاره‌ایِ پیرامون، و نور خود ستاره را ببیند.

به باور دانشمندان، سحابی‌های سیاره‌نما نقشی مهم در پُرمایه غنی‌سازی کهکشان دارند و این کار را با پخش کردن عنصرهای خود، به ویژه عنصرهای فلزی سنگین‌تری که درون ستاره پدید آمده به درون محیط میان‌ستاره‌ای انجام می‌دهند، عنصرهایی که با گذشت زمان نسل بعدی ستارگان را پدید می‌آورند.

--------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:
planetary nebula - star - NASA - ESA - Hubble Space Telescope - ESO 455-10 - constellation of Scorpius - The Scorpion - shell - interstellar medium - star system - galaxy - element - metal

منبع: esahubble
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه