فیلمی کوتاه از گذر آپوفیس


احتمالا نام سیارک "۹۹۹۴۲ آپوفیس" را شنیده‌اید. اخترشناسان تا مدتی فکر می‌کردند این سیارک می‌تواند در آوریل ۲۰۲۹ به زمین بخورد ولی پی بردیم که تنها از درون کمربند ماهواره‌های زمین‌آهنگِ سیاره‌مان خواهد گذشت.

چند شب پیش در مارکت هاربوروی بریتانیا، ستاره‌شناس آماتور رابرت فارست از این سنگ آسمانی که داشت از کنار اچ‌دی ۹۱۸۰۳، ستاره‌ای با بزرگای (قدرِ) ۸ در صورت فلکی مار باریک می‌گذشت فیلم گرفت.

فارست می‌گوید: «آپوفیس در چند هفته‌ی پیشِ رو در جایگاهی خوب برای رصد خواهد بود.»«در روز ۱۹ فوریه بزرگای آن ۱۶ بود و ۰.۱۲ ای‌یو (یکای اخترشناسی) از زمین فاصله داشت.»

آپوفیس اکنون دارد یک "پیش-کنارگذر" (pre-flyby) از کنار زمین انجام می‌دهد و برای اخترشناسان شانسی فراهم می‌کند تا آخرین بررسیِ این سنگ آسمانی را پیش از رویداد بزرگ ۲۰۲۹ انجام دهند. نزدیک‌ترین دیدار آپوفیس با زمین در ۵ مارس ۲۰۲۱ خواهد بود که در آن هنگام، این سنگ ۳۷۰ متری با فاصله‌ی ۰.۱۱ ای‌یو، حدود ۴۰ برابر فاصله‌ی ماه از کنار زمین خواهد گذشت.

تلسکوپ‌ها و رادارها گذشتنِ این سنگ آسمانی را رصد خواهند کرد و داده‌هایی درباره‌ی شکل پیکره و همنهش آن گرد خواهند آورد تا بتوانند پیش‌بینی‌هایشان برای رویدادی که می‌‌تواند ۸ سال دیگر رخ دهد را بهبود ببخشند.


--------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

asteroid - 99942 Apophis - Earth - planet - belt of geosynchronous - Market Harborough - UK - Robert Forrest - HD 91803 - magnitude - star - constellation Hydra - Geosynchronous - AU - Moon


منبع: spaceweather

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه