حلقه ستاره‌فشان در مرکز یک کهکشان

ان‌جی‌سی ۶۹۰۲ که در سال ۱۸۳۶ به دست جان هرشل یافته شد، یک کهکشان مارپیچی زیبا است که با فاصله‌ی بیش از ۱۳۰ میلیون سال نوری از زمین، در راستای صورت فلکی کمان دیده می‌شود.

این تصویر به کمک دستگاه کاوشگر طیفی چند یگانی "میوز" (MUSE) روی یکی از چهار تلسکوپ ۸.۲ متری وی‌ال‌تی گرفته شده و این کهکشان را از چشم‌اندازی ویژه و یگانه نشان می‌دهد- این یک بزرگنمایی از مرکز این کهکشان است که یک حلقه‌ی هسته‌ای یا دقیق‌تر بگوییم، پیراهسته‌ای را نشان می‌دهد، جایی که پرتوی نارنجی فرآیندهای آتشین ستاره‌زایی در آن دیده می‌شود.

درون این حلقه‌ی پیراهسته‌ای یک میله‌ی ستاره‌ایِ کوچک و کم‌نور جای دارد. پژوهشگران دریافته‌اند که ستارگان در این میله دارای پراکندگی‌های گوناگونی هستند که بستگی به سنشان داد- ستارگان جوان‌تر در راستای میله هستند و ستارگان پیرتر پراکنده‌ترند.

این جایگاه‌های ستارگان جوان و پیر درون میله‌ی مرکزیِ ان‌جی‌سی ۶۹۰۲، پیش‌بینی‌ای که سال‌ها پیش از روی شبیه‌سازی‌ها و مدل‌ها انجام شده بود را تایید می‌کند.

این نخستین بارست که این پیش‌بینی‌ها برای ساختارهای کهکشانی با بهره از عکس و تصویر تایید می‌شود، به لطف واگشودِ (وضوحِ) فضاییِ باورنکردنیِ دستگاه MUSE.

کهکشان ان‌جی‌سی ۶۹۰۲ در نمای گسترده- تصویر بزرگ‌تر

-------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

 John Herschel - NGC 6902 - spiral galaxy - constellation of Sagittarius - Archer - MUSE - Multi Unit Spectroscopic Explorer - VLT - nuclear ring - star formation - bar - star - spatial resolution


منبع: ESO

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

 

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه