دنباله‌داری در میان تروجان‌ها

تلسکوپ فضایی هابل ناسا این عکس را از دنباله‌دارِ جوانِ "پی/۲۰۱۹ ال‌دی۲" (اتلس)، هنگامی که نزدیکِ سیارک‌های تروجان (یا تروا- سیارک‌های باستانیِ افتاده در دام مشتری) بود گرفت. این جرم یخی نخستین دنباله‌داری‌ست که اخترشناسان نزدیک توده‌ی تروجان‌ها دیده‌اند [این سیارک‌ها هم‌مدار با مشتری هستند بنابراین این دنباله‌دار هم اکنون هم‌مدار با مشتری به گرد خورشید می‌گردد-م].

این تصویر هابل یک دُم ۶۴۰ هزار کیلومتری از گاز و غبار را نشان می‌دهد که از هسته‌ی جامد و درخشان این دنباله‌دارِ خیره‌سر بیرون زده. این دُم گواهی‌ست بر فعال بودنِ این جرم یخی، با وجود فاصله‌ی بسیارش از خورشیدِ کم‌نور. این دنباله می‌تواند دستاورد آزاد شدنِ مونوکسید کربن و دی‌اکسید کربن باشد، مواد گریزایی (فرّاری) که یخشان برای باز شدن و تبدیل شدن به گاز، نیاز به نور و گرمای چندانی از خورشید ندارد.

این دنباله‌دار اوایل ژوئن ۲۰۱۹ به کمک تلسکوپ "سامانه‌ی آخرین هشدار برخورد سیارک به زمین" (اتلس، ATLAS) در دانشگاه هاوایی یافته شد.

این دنباله‌دار به احتمالا بسیار یکی از آخرین اعضای گروهی از دنباله‌دارها به نام "bucket brigade" است که پس از برهم‌کنش‌هایی با بیرونی‌ترین سیاره‌ی سامانه‌ی خورشیدی، نپتون، از آن لگد خورده، از خانه‌ی سردش در کمربند کویپر بیرون انداخته شده و دارد به درون، به سوی خورشید می‌آید.

کمربند کویپر که در لبه‌های سامانه‌ی خورشیدی جای دارد، پناهگاهی از اجرام یخیِ به جا مانده از فرآیندهای سیاره‌زایی در ۴.۶ میلیارد سال پیش است.

این دنباله‌دار بی‌خانمان یک باشنده‌ی موقت در میان سیارک‌های مشتری است. شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای نشان می دهند که  این مهمان ناخوانده تا حدود دو سال دیگر یک رویارویی نزدیک با مشتری خواهد داشت و سپس لگدی هم از این یکی سیاره‌ی غول‌پیکر دریافت کرده و روانه‌ی بخش درونی سامانه‌ی خورشید خواهد شد.

این تصویر هابل در نور دیدنی (مریی) گرفته شده و از پیوند نوردهی‌های انجام شده در ۱ آوریل و ۸ می ۲۰۲۰ با دوربین میدان‌گسترده‌ی شماره ۳ی این تلسکوپ پدید آمده است.


----------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

NASA - ESA - Hubble Space Telescope - comet - P/2019 LD2 - Jupiter - asteroid - Trojans - tail - Sun - carbon monoxide - carbon dioxide - volatile - University of Hawaii - Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System - ATLAS - bucket brigade - Kuiper belt - planet - Neptune - solar system - Wide Field Camera 3

منبع: esa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه