باران پلاسما روی خورشید

قطره‌های بارانی داغ و سوزان به بزرگی یک تحته‌سنگ را تصور کنید که از ابرهایی از پلاسما در فرازای ۱۰۰ هزار کیلومتریِ آسمان بر سرتان می‌بارند. این چیزی‌ست که همین اکنون دارد روی خورشید رخ می‌دهد. برای نمونه این بارش تماشایی پلاسما را ببینید که آپولو لاسکی از نیپرویل ایلینوی به کمک رصدخانه‌ی شخصی‌اش به تصویر کشیده.


این یک ابر غول‌آسا از پلاسمای خورشیدی است که با کمک میدان‌های مغناطیسی بر فراز سطح خورشید شناور مانده. این ابر کاملا پایدار نیست. چنان چه فیلم لاسکی نشان می‌دهد، توده‌ها و رشته‌هایی از پلاسما از آن جدا شده و بر سطح خورشید فرود می‌آیند. این "قطره‌های باران" در خط راست پایین نمی‌آیند، بلکه در راستای خطوط خمیده‌ی نیروی مغناطیسی می‌لغزند، مانند کودکانی که روی سرسره‌ی پارک سر می‌خورند و پایین می‌آیند.

خوب چرا خورشید اینجا به رنگ بنفش است؟ زیرا لاسکی از یک فیلتر "کلسیم کی" (CaK) بهره گرفته که دقیقا برای تابش بنفش از کلسیمِ خورشید تنظیم شده. رصدگران خورشیدی ناچارند تابش خورشید را به هر روشی محدود کنند، و فیلترهای CaK یک گزینه‌ی رایج برای این کار هستند. این فیلترها برای نمایان کردن پلاسمای داغی که در دام میدان‌های مغناطیسی افتاده کارایی خوبی دارند.

یک نمونه‌ی دیگر از باران پلاسمای خورشیدی را اینجا دیده بودید.


-------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

plasma - rain - sun - Apollo Lasky - Naperville - Illinois - solar plasma - magnetic field - magnetic force - Calcium K - CaK filter - calcium


منبع: ‌spaceweather

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه