آپولو ۱۴: نگاهی از پشت پنجره

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۴.۵ مگ)
پنجاه سال پیش در روزی چون امروز، مدول ماه‌نشین آنتارس در ماموریت آپولو ۱۴ بر سطح ماه فرود آمد.
ادگار میچل فضانوردِ این ماموریت پس از پایان دومین و آخرین پیاده‌روی بر روی ماه، از پشت پنجره‌ی آنتارس یک رشته عکس از سطح ماه گرفت. اریک جونز، ویراستار نشریه‌ی "آپولو- سطح ماه"، با سرهم کردن آن عکس‌ها، این تصویر موزاییکی دقیق و پرجزییات را پدید آورد که در آن، چشم‌اندازی از بلندی‌های "فرا مورو" تا شمال باخترِ جایگاهِ فرودِ آپولو دیده می‌شود.
در پیش‌زمینه‌ی تصویر، مدول جابجا کننده‌ی تجهیزات (MET) دیده می‌شود، یک دستگاه دوچرخِ ریکشا-گونه (ریکشا: نوعی درشکه) که برای جابجایی ابزار و نمونه‌ها به کار می‌رفت.
نزدیک افق، در بالای میانه‌ی عکس تخته سنگی به پهنای ۱.۵ متر را می‌بینیم که "لاک پشت" نام گرفته. در دهانه‌ی کم‌ژرفای پایین‌تر از سنگ لاک پشت، دسته‌ی بلند و سفیدِ یکی از ابزارهای نمونه‌برداری دیده می‌شود که خود میچل آن را مانند یک نیزه به آنجا پرتاب کرده است.
آلن شپارد، همکار میچل در پیاده‌روی و نخستین آمریکایی که به فضا رفت نیز با یک چوب گلف به دو توپ گلف ضربه زد. یکی از توپ‌های گلفِ پرتاب شده به شکل نقطه‌ای سفید زیر نیزه‌ی میچل دیده می‌شود.

--------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

Apollo 14 - Lunar Module - Antares - Moon - Ed Mitchell - Apollo Lunar Surface Journal - Eric Jones - Fra Mauro - Modular Equipment Transporter - rickshaw - Turtle - crater - javelin - moonwalk - American - Alan Shepard - six iron - golf ball

منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه