پنجاه سال پیش: در راه خانه

پنجاه سال پیش در روزی چون فردا (۷ فوریه‌ی ۱۹۷۱) سرنشینان آپولو ۱۴ از مدار ماه بیرون آمده و راهی خانه شدند.
آنها به هنگام بیرون رفتن از مدار ماه، از پشت پنجره‌ی گردونه‌ی فرماندهی آپولو با نام "کیتی‌هاوک" نگاهی به این چشم‌اندازِ طلوع زمین انداختند. در آن هنگام هلالِ روشن از آفتابِ زمین داشت از پشت افق ماه سر می‌زد. 
سطح پوشیده از دهانه‌ای که در پیش‌زمینه دیده می‌شود روی سمت پنهان ماه است.
اگرچه سرنشینان آپولو می‌توانستند از درون مدار ماه، طلوع و غروب زمین را ببینند ولی چنین چیزی روی سطح ماه هرگز رخ نمی‌دهد و زمین همواره در آسمان ماه، بر فراز جایگاه فرود آپولو ۱۴ در سازند "فرا مورو" که در سمت پیدای ماه است دیده می‌شود.
در نمونه‌های خاک و سنگی که فضانوردان آپولو ۱۴ از ماه آوردند سنگی ۲۰ پوندی هم بود که به نام "بیگ برتا" نامیده شد. دانشمندان دو سال پیش پی بردند که این سنگ دربردارنده‌ی تکه‌ای از یک شهاب‌سنگ زمینی است. این شهاب‌سنگ به احتمال بسیار در یک برخورد سهمگین که ۴ میلیارد سال پیش روی داد از زمین جدا شده بود [اینجا خواندید: * یکی از کهن‌ترین سنگهای زمین در دلِ یکی از سنگهای ماه].
گفتنی‌ست استوارت روسا، خلبان گردونه‌ی فرماندهی آپولو ۱۴ که در درازنای ماموریت درون مدار مانده بود، مخزنی با ۴۰۰-۵۰۰ تخمِ گیاه را هم با خود برده بود که آنها را در درازنای ماموریت در همان گردونه نگه داشت. این تخم‌ها پس از چرخیدن به دور ماه [و تبرک شدن!!]، به زمین بازگردانده شده، در گوشه و کنار کشور آمریکا کاشته شدند تا درختانی که اکنون به نام "درختان ماه" شناخته می‌شوند از آنها بروید.

--------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

Apollo 14 - Earthrise - command module - Kittyhawk - Earth - crescent - Moon - Fra Mauro Base - Big Bertha - meteorite - planet - Moon Trees

منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه