هنر کیهانی در ابرهای شاه‌تخته

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

ستارگان می‌توانند مانند هنرمندانی باشند که بر بوم‌های کیهانی نقش می‌آفرینند.
برای نمونه این تصویر را ببینید که یک ستاره‌ی ولف-رایه‌ی بزرگ و پرآشوب در سسمت چپ آن، رشته‌های نیم‌ایره‌ایِ موجدار و زیبایی را بر بومی از گازهای میان‌ستاره‌ای آفریده است.
در سمت راست هم خوشه‌ی کوچکی از ستارگان به نام ان‌جی‌سی ۳۳۲۴ با پرتوها و بادهای خود غاری به پهنای ۳۵ سال نوری را [در مواد میان‌ستاره‌ای] تراشیده و لبه‌ی سمت راست آن را مانند نیمرخ انسانی در آورده است.
این غار که یک سحابی گسیلشی است یک نام پرطرفدار نیز دارد: سحابی گابریلا میسترال، که برگرفته از نام شاعر شیلیایی برنده‌ی نوبل است.
این ابرهای میان‌ستاره‌ای به همراه یکدیگر با فاصله‌ی حدود ۸۰۰۰ سال نوری از زمین، در سحابی بزرگ شاه‌تخته (کارینا) جای دارند، یک محله‌ی پیچیده‌ی ستاره‌ای که پر از ابرهای گاز و غبار با نماها و پیکره‌های خیال‌انگیز و الهام‌بخش است.
در این تصویر تلسکوپی پرتوهای گسیلیده از اتم‌های یونیده‌ی گوگرد، هیدروژن و اکسیژن بر پایه‌ی نقشه‌ی رنگ‌های تلسکوپ هابل به ترتیب به رنگ‌های سرخ، سبز، و آبی نمایانده شده‌اند.

--------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

Wolf-Rayet star - WR32 - cluster - NGC 3324 - Gabriela Mistral Nebula - Chilean poet - Great Carina Nebula - emission - ionized - sulfur - hydrogen - oxygen - atom - Hubble Palette

منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه