برق‌های تپ‌اختر خرچنگ


گر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام، توییتر و یا اینستاگرام ببینید

تپ‌اختر خرچنگ را که می‌شناسید؟ ستاره‌ی نوترونی چرخانی که به گونه‌ای، از ابرنواختری که سحابی خرچنگ را پدید آورد و آن چنان سهمگین بود که بی‌شک می‌توانست خورشید را نابود کند جان به در برد.
اکنون این بازمانده‌ی ابرنواختر با آهنگ ۳۰ دور در ثانیه به گرد خود می‌چرخد و با درخش‌های (برق‌های) سریعش به چشمه‌ای پرآوازه برای اخترشناسان تبدیل شده است.
اگر دقیق نگاه کنید در این ویدیوی زمان‌گریز می‌توانید درخش‌های این تپاختر را درست بالای مرکز چارچوب ببینید.ا
ین ویدیو از پیوند دو دسته عکس درست شده: عکس‌ها یا نماهای تپ‌اختر در دوره‌هایی که درخش می‌گسیلید، و نماهای تپ‌اختر در زمان‌های بدون درخش.
احتمالا نخستین کسی که به این درخش‌های تپ‌اختر خرچنگ پی برد بانویی ناشناس بود که سال ۱۹۵۷ در یک شب رصدی همگانی در دانشگاه شیکاگو شرکت کرده بود- هر چند که در آن هنگام کسی گفته‌ی او را باور نکرد.
انفجار ابرنواختری که تپ‌اختر خرچنگ از آن به جا مانده در سال ۱۰۵۷ میلادی روی زمین دیده  شد.
سحابی رو به گسترشی که در این ابرنواختر پدید آمد هنوز هم به  شکل ابر گازی گسترنده‌ی خوش‌عکسی که در سرتاسر طیف الکترومغناطیسی می‌درخشد دیده می‌شود.
دانشمندان اکنون پی برده‌اند دیلیل این که این تپ‌اختر توانسته از انفجار ابرنواختری جان به در ببرد اینست که از ماده‌ی تباهیده‌ی بی‌اندازه چگالی ساخته شده است.


--------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

Sun - Crab Pulsar - neutron star - supernova - Crab Nebula - flash - time-lapse - University of Chicago - electromagnetic spectrum - quantum-degenerate matter

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه