خدای عشق در سه بعد!

عینک سرخ/آبی خود را بزنید و در کنار سیارک "۴۳۳ اِراس" شناور شوید.
این سیارکِ نزدیک-زمین که هر ۱.۸ سال یک بار به گرد خورشید می‌چرخد، نامش را از ایزد عشق در افسانه‌های یونان باستان گرفته، هرچند که پیکره‌اش بیشتر به یک سیب‌زمینی ناهموار می‌ماند تا قلب.
اراس یک دنیای خُردِ ۴۰ در ۱۴ در ۱۴ کیلومتری است با دهانه‌ها، تخته‌سنگ‌ها، دره‌ها، و افق‌های موجدار.
این ابعاد ناهمگون و پیکره‌ی غیررمانتیک را می‌توانید در این تصویرِ موزاییکی که از پیوند و پردازش عکس‌های فضاپیمای "نی‌یر شومیکر" (NEAR Shoemaker) درست شده و نمای سه‌بعدیِ برجسته‌ای از این سیارک پدید آورده ببینید.
این برجسته‌نمای نیر شومیکر به جز این که سایه‌روشن‌هایی زیبا را نشان می‌دهد، سنجش‌های مهمی از زمین‌چهرها و ساختارهای این سیارک را هم برای ما فراهم میکند و نیز سرنخ‌هایی درباره‌ی ریشه‌ی این تکه سنگِ سامانه‌ی خورشیدی که به اندازه‌ی یک شهر است را به ما می‌دهد.
کوچک‌ترین چیزهای این تصویر (هر پیکسلِ این تصویر) حدود ۳۰ متر است.
فضاپیمای نی‌یر شومیکر در ماموریتی که از ۱۲ فوریه‌ی ۲۰۰۰ آغاز شد، یک سال را در مدار پیرامون اراس گذراند و نخستین فضاپیمایی نام گرفت که به گرد یک سیارک می‌گردد. و ۲۰ سال پیش، در ۱۲ فوریه‌ی ۲۰۰۱ هم نخستین فرودِ یک فضاپیما بر سطح یک سیارک را انجام داد و روی اراس نشست.
نی‌یر شومیکر در روز ۲۸ فوریه‌ی ۲۰۰۱ آخرین پیامش را از روی سطح این سیارک به زمین تراگسیلید.
تصویری که فضاپیمای نی‌یر شومیکر در ۷ ژوییه‌ی ۲۰۰۰، از مداری در فاصله‌ی ۵۰ کیلومتری اراس گرفت و پهنه‌ای به اندازه‌ی ۱.۸ کیلومتر را نشان می‌دهد. تخته‌سنگ بزرگی که در افق، نزدیک مرکز چارچوب دیده می‌شود حدود ۴۰ متر بلندی دارد.

تصویر دیگری که فضاپیمای نی‌یر شومیکر از مداری در فاصله‌ی ۵۰ کیلومتری سیارک اراس گرفت. درباره‌ی این تصویر اینجا بخوانید
--------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

asteroid - 433 Eros - Sun - near-Earth - Greek - god of love - crater - NEAR Shoemaker - stereo - anaglyph - chiaroscuro - 3-D - landform - Solar System

منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه