"هفت دقیقه وحشت" پیش روی ما

پنجشنبه‌ی این هفته، یا یک کاوشگر روباتیک شگفت‌انگیز تازه روی سطح سیاره‌ی بهرام (مریخ) خواهیم داشت یا یک توده زباله‌ی تازه!
همه‌ی اینها بستگی به این دارد که در چند دقیقه‌ی پس از رسیدن ماموریت مارس ۲۰۲۰ به خانه‌ی سیاره‌ایِ تازه، و تلاشش برای نشاندن و راه‌اندازی خودروی پرسه‌ورنس (پشتکار) روی آن به خوبی پیش برود.
این فرود که بی‌شک پیچیده‌ترین فرودی‌ست که تاکنون بر روی سیاره‌ی سرخ انجام گرفته عبارت از رویدادهای پشت سر هم و دقیقی است که در آن از یک سپر گرمایی، یک چتر نجات، چندین عملیات موشکی، و عملیات خودکار یک دستگاه نامعمول به نام "بالابر هوایی" (Sky Crane) بهره گرفته می‌شود.
"هفته دقیقه وحشت" در روز پنجشنبه یادآور و بازتابنده‌ی فرود خودروی کنجکاوی بر خاک بهرام در سال ۲۰۱۲ که در این ویدیو می‌بینید خواهد بود.
اگر همه چیز به خوبی و پیروزمندانه پیش برود، بهرام‌نورد پرسه‌ورنس با اندازه‌ای برابر با یک خودرو، بر روی سطح بهرام آرام گرفته و به زودی آغاز به کاوشِ دهانه‌ی جیزرو خواهد کرد تا زیست‌پذیری این جهانِ به ظاهر برهوت را در گذشته، اکنون، و آینده بهتر بسنجد.
گرچه شاید چندین رسانه به پوشش این رویداد بپردازند، ولی یکی از راه‌های پیگیری رخدادهای این فرود، تماشای پخش زنده‌ی آن در شبکه‌ی ناسا خواهد بود.
----------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

Mars - Mars 2020 - Perseverance rover - red planet - heat shield - Sky Crane - Seven Minutes of Terror - Curiosity rover - Jezero Crater - habitability - NASA

منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه