دیدار پارکر و ناهید

کاوشگر خورشیدی پارکر ناسا که راهیِ سفری برای رسیدن به کمترین فاصله از خورشید، و سپس کاوش و بررسی بخش درونی هورسپهر و تاج خورشید است، هفت بار از کنار سیاره‌ی ناهید می‌گذرد تا از آن کمک گرانشی دریافت کرده و خمیدگی مسیرش به سوی خورشید را بیشتر کند.
پارکر با بهره از همین کمک‌های گرانشی سرانجام تا سال ۲۰۲۵ به فاصله‌ی ۶ میلیون کیلومتری سطح خورشید خواهد رسید. [درباره‌ی سفر پارکر اینجا خواندید: * پارکر برای رسیدن به خورشید راه بی‌اندازه دشواری در پیش دارد، ولی چرا؟]
این فضاپیما در سومین گذر از کنار ناهید که روز ۱۱ ژوییه‌ی ۲۰۲۰ انجام شد، این نمای خیره‌کننده را از فاصله‌ی حدود ۱۲۴۰۰ کیلومتری به کمک دوربین میدان-گسترده‌ی خود از سمت شبِ این سیاره‌ی درونی گرفت.
در این تصویر شگفت‌انگیز، به نظر می‌رسد دوربین کناریِ پارکر با کنار زدن ابرهای سیاره یک ساختار تیره‌رنگ نزدیک مرکز آن به نام "سرزمین آفرودیته" را نمایان کرده، بزرگ‌ترین منطقه‌ی کوهستانی روی سطح سیاره‌ی ناهید.
لبه‌ی ناهید روشن دیده می‌شود، این تابش شب‌فروز (همان هواتاب) است و به احتمال بسیار از بازپیوندِ اتم‌های برانگیخته‌ی اکسیژن و ساختنِ مولکول‌های [خنثای] اکسیژن در لایه‌های بالای جو این سیاره گسیلیده شده.
رگه‌ها و نقطه‌های روشن در تصویر هم ذرات باردار پرانرژی و غبارهایی هستند که پیوسته فضاپیما را بمباران می‌کنند و اینجا از بازتاب نور خورشید روشن دیده می‌شوند.
آسمان‌دوستان روی زمین شاید بتوانند ستارگان آشنای کمربند و شمشیر شکارچی را هم در گوشه‌ی پایین، سمت راست این تصویر بشناسند.

----------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

heliosphere - solar corona - Wide-field Imager - NASA - Parker Solar Probe - Venus - gravity-assist - planet - Aphrodite Terra - nightglow - oxygen - atom - molecule - charge - reflect - Earth - stars - Orion - belt - sword

منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

 


0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه