سنجش‌های اینسایت نشان می‌دهد هسته مذاب مریخ بزرگ‌تر از چیزیست که فکر می‌کردیم

پژوهشگران شناختنِ قلب بهرام (مریخ) را آغاز کرده‌اند. سطح‌نشین اینسایت از بازتاب موج‌های لرزه‌ای در دل این سیاره برای سنجیدنِ اندازه‌ی هسته‌ی مذاب آن بهره گرفته است.

کاوشگر ایستگاهیِ این‌سایت از زمان نشستن بر خاک بهرام در ۲۰۱۸ تاکنون بیش از ۵۰۰ مریخ‌لرزه که بیشترشان به نسبت کوچک بودند را اندازه گرفته است. هنگامی که این لرزه‌ها رخ می‌دهند، اینسایت دو گونه از امواج لرزه‌ای را ثبت می‌کند: آنهایی که نزدیک سطح پیش می‌روند و تقریبا در یک خط راست میان لرزه و اینسایت حرکت می‌کنند، و موج‌هایی که تا پیش از رسیدن به آشکارسازهای اینسایت، درون سیاره بازتابیده می‌شوند. اینسایت شدت موج‌ها را در نموداری به نام لرزه‌نگاشت ثبت می‌کند.

دانشمندانِ گروه اینسایت دریافتند که بسیاری از این مریخ‌لرزه‌های ثبت شده دربردارنده‌ی دسته‌ای از موج‌های لرزه‌ای با شکلی هستند که نشان می‌دهد از مرز میان گوشته و هسته‌ی سیاره بازتابیده شده‌اند. این موج‌ها حدود ۵۰۰ ثانیه پس از نخستین لرزه‌های سطحی به آشکارسازها رسیده بودند.

سیمون اشتلر از بنیاد فناوری فدرال سوییس در زوریخ می‌گوید آنها با بهره از این اختلاف زمانی و جهتی که موج‌ها از آن آمده بودند حساب کردند که هسته‌ی سیاره‌ی بهرام دارای شعاعی حدود ۱۸۱۰ تا ۱۸۶۰ کیلومتر است. اشتلر این پژوهش راروز ۱۸ مارس در نشست مجازی دانش ماه و سیاره‌ای ارایه کرد.

اشتلر می‌گوید این اندازه در انتهای بلندِ محدوده‌ی برآوردهایی است که در پژوهش پیشین محاسبه شده بود [یعنی هسته بزرگ‌تر از برآوردهای گذشته است-م]، و این نشان می‌دهد که هسته احتمالا کم‌چگال‌تر از چیزی‌ست که می‌پنداشتیم. این شاید بدین معنا باشد که درونِ بهرام از نظر عنصرهای به نسبت سبکی مانند اکسیژن، پُرمایه‌تر (غنی‌تر) از چیزی‌ست که پژوهشگران فهمیده بودند.

اشتلر می‌گوید: «ما هنوز در خود هسته دقیق نشده‌ایم، ولی اکنون دیگر می‌دانیم کجای لرزه‌نگاشت را نگاه کنیم. افزون بر این، می‌توانیم نشانه‌هایی از یک هسته‌ی درونی جامدِ احتمالی، هر چند بعید، را هم جستجو کنیم.» اگرچه تا به امروز، سنجش‌های همه‌ی سطح‌نشین‌های بهرام با هسته‌ای یکپارچه مذاب سازگاری داشته.

فعالیت‌های جَوی در بهرام حسمندیِ (حساسیتِ) دستگاه‌های اینسایت را محدود کرده، از همین رو این کاوشگر می‌تواند مریخ‌لرزه‌های بیشتر را به هنگام شب که هوا آن اندازه ناآرام نیست، و همچنین در فصل‌هایی با توفان شنِ کمتر آشکار کند.

فصل توفان‌های شن در جایی که اینسایت نشسته تقریبا سر آمده، از همین رو گروهِ اینسایت پیش‌بینی می‌کنند مریخ‌لرزه‌هایی از این هم بیشتر را در ماه‌های آینده ببینند، چیزی که به دانشمندان اجاره می‌دهد به شناختی ژرف‌تر از ساختارِ زیرزمینی بهرام دست بیابیم.


----------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

Mars - NASA - InSight - seismic wave - planet - core - marsquake - quake - seismogram - mantle - Simon Stähler - Swiss Federal Institute of Technology - Zurich - Lunar and Planetary Science Conference - element - oxygen - dust storms

منبع: نیوساینتیت

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه