یکی از بزرگترین ستارگان کهکشان در نمای نزدیک

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۵ مگ)

اینجا یک بزرگنمایی از تصویرِ ستاره‌ی فراغولِ "وی‌وای سگ بزرگ" را می‌بینید که از پیوند داده‌های تلسکوپ فضایی هابل به دست آمده، به هراه یک تصویر دیگر که برداشتی هنری از این ستاره است.

در چارچوب سمت چپ، یک تصویر چندرنگی از تلسکوپ هابل را می‌بینیم که ابر غول‌پیکری از مواد را که این فراغول به فضا پس زده است نشان می‌دهد. پهنای این سحابی حدود یک تریلیون مایل (۱.۶ تریلیون کیلومتر) است.

چارچوب میانی یک نمای نزدیکِ هابل از منطقه‌ی پیرامون این ستاره -که در فرآیند خشنِ برون‌ریزی مواد به سر می‌برد- است. این تصویر گره‌ها، کمان‌عا و رشته‌هایی از مواد در نزدیکی ستاره را آشکار کرده که از آن پس زده شده‌اند.

وی‌وای سگ بزرگ اینجا دیده نم‌یشود، ولی چهارگوش سرخ کوچکی که در مرکز سحابی‌ست جایگاه این فراغول را نشان می‌دهد. پهنای این چهارگوش هم‌ارز قطر سامانه‌ی خورشیدی تا مدار نپتون است، برابر با ۵.۵ تریلیون مایل (۸.۹ تریلیون کیلومتر).

چارچوب پایانی (سمت راست) یک برداشت هنری از این فراغول است با سلول‌های همرفتیِ گسترده و برون‌ریزی‌هایی که دارند با خشونت رخ میدهند.

وی‌وای سگ بزرگ یکی از بزرگ‌ترین ستارگانِ شناخته شده است . این ستاره به اندازه‌ای بزرگ است که اگر به جای خورشید باشد، تا صدها میلیون کیلومتر گسترده شده و  تا میان سیاره‌های مشتری و کیوان را می‌پوشاند.

----------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

VY Canis Majoris - Hubble - hypergiant - star - solar system - Neptune - convection cell - Sun - Jupiter - Saturn

منبع: hubblesite
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه