پلیکان سرخ و آبی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
سحابی پلیکان دارد به آرامی دگردیسی می‌یابد.
یک ابر مولکولیِ پر از غبار تیره، این سحابی که به نام آی‌سی ۵۰۷۰ هم شناخته می‌شود را از سحابی "آمریکای شمالی" جدا کرده است.
با آن که "آمریکای شمالی" نسبت به "پلیکان" سحابی بزرگ‌تری است، ولی پلیکان به دلیلِ داشتنِ آمیزه‌ای فعال از مناطق ستاره‌زایی و ابرهای گازیِ دگرگون‌شونده، بیشتر از آن بررسی شده.
این تصویر برای برجسته کردن دو رنگ اصلی پردازش شده است، سرخ و آبی، که رنگ سرخ به طور عمده دستاورد نورهای گسلیده از هیدروژنِ میان‌ستاره‌ای است.
پرتوهای فرابنفشِ ستارگان جوان و پرانرژی دارد به آرامی گازهای سرد سحابی را داغ می‌کند و مرزی پیش‌رونده میان این دو توده پدید می‌آورد. این مرز که به نام جبهه‌ی یونش یا "پیشان یونش" شناخته شده، به رنگ سرخ روشن در مرکز تصویر دیده می‌شود.
گفتنی‌ست که شاخک‌های چگالی از گاز سرد هنوز روی این مرز به جا مانده است.
این سحابی به احتمال بسیار در آینده دیگر به نام پلیکان شناخته نخواهد شد زیرا نبرد ستارگان و گازهایش می‌تواند به اندازه‌ای آن را دگرگون کند که تا چند میلیون سال دیگر، پیکره‌ای کاملا متفاوت از آن به جا بماند.

----------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

Pelican Nebula - IC 5070 - North America Nebula - molecular cloud - dust - star formation - hydrogen - ultraviolet - ionization front


منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه