جینی: بالگرد مینیاتوری در مریخ

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
چه می‌شد اگر می‌توانستید در سیاره‌ی بهرام (مریخ) پرواز کنید؟
ناسا شاید این توانایی را به دست آورده باشد- از ماه پیش که خودروی پرسه‌ویرنس را به همراه یک همدم پرنده به نام اینجنیوتی برس طح این سیاره فرود آورد.
گفتنی‌ست بالگرد اینجنیوتی گاهی به نام دوستانه‌ی "جینی" (Ginny) و خود پرسه‌ویرنس هم به نام "پرسی" (Percy) خوانده می‌شوند.
جینی اگرچه بالگردی کوچک به اندازه‌ی یک دستگاه برشته‌کن (توستر) با چهار پایه‌ی بلند و دو پروانه‌ی بلندتر (۱.۲ متر) است، ولی نخستین نمونه از نوع خود است وهرگز پیش از این چیزی مانندش ساخته نشده بوده.
پرسی یا همان خودروی پرسه‌ویرنس، پس از راه افتادنش که احتمالا در ماه آوریل خواهد بود، به اندازه‌ی ۵۰ متر از جینی دور می‌شود تا فضای کافی برای انجام نخستین پرواز بی‌سابقه‌اش را به آن بدهد.
در این تصویر که یک برداشت هنری‌ست، جینی را می‌بینیم که پروانه‌های بلندش دارند جانی که برای پرواز در هوای تنُک بهرام و کاوشِ محیطِ نزدیک پرسی نیاز دارد را به آن می‌دهند.
اگرچه اینجنیوتی پروازهای چندان دور و درازی نخواهد کرد، ولی یک پیش‌نمونه برای همه‌ی روبات‌های هوابرد آینده‌ی سامانه‌ی خورشیدی است که نه تنها در بهرام، بلکه حتی در تیتان به کاوش هوایی خواهند پرداخت.

----------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

 Mars - NASA - Perseverance - Ingenuity - Ginny - toaster - helicopter - rotor - Percy - airborne - Solar System - Titan

منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه