شب‌نشینی بهرام و پروین!

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

بهرام، سیاره‌ی سرخ که اکنون میزبان خودروی پرسه‌ویرنس ناسا است، این شب‌ها در صورت فلکی گاو، نزدیکِ هفت خواهرانِ خوشه‌ی پروین در آسمان شبانگاهی به سر می‌برد.
در واقع این تصویرِِ ژرفِ میدان‌گسترده از این بخش آسمان، در شب سوم مارس (۱۳ اسفند) گرفته شده، به هنگامِ نزدیک‌ترین همیستان (مقارنه‌ی) این سیاره با خوشه‌ی پروین.
بهرام که با پرتوی نارنجی روشنش زیر مرکز چارچوب خودنمایی می‌کند، در آن شب تنها حدود ۳ درجه دورتر از این خوشه‌ی زیبای آبی‌فام بود.
دبران یا پس‌رونده، ستاره‌ی آلفای صورت فلکی گاو که در رنگ و نور با بهرام هماوردی می‌کند نیز اینجا دیده می‌شود.
این غول سرخ که پایین، سمت چپ تصویر می‌درخشد ستاره‌ای پیش‌زمینه است که در راستای خط دید ما از خوشه‌ی دوردستِ قلائص (اشتران ماده) دیده می‌شود.
در این تصویر همچنین سه ابرغبار که بسیار کم‌نورتر از آنند که با چشم دیده شوند و در لبه‌ی ابرمولکولی غول‌پیکرِ برساووش جای دارند، به همراه سحابی گسیلشی سرخ‌فام و خیره‌کننده‌ی آمریکای شمالی (ان‌جی‌سی ۱۴۹۹) نیز دیده می‌شوند.

----------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

Perseverance rover - Red Planet - constellation Taurus - Seven Sisters - Pleiades star cluster - Mars - conjunction - Aldebaran - alpha star - Taurus - red giant - Hyades star cluster - Perseus molecular cloud - NGC 1499

منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه