دنباله‌داری با ۳ دُم: سرخ، آبی، سفید

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
چه چیزی این دُم شگفت‌انگیز سرخ‌رنگ را برای دنباله‌دار نئووایز پدید آورده؟ پاسخ "سدیم" است.
دنباله‌دار نئووایز که در تابستان ۲۰۲۰ تا مدتی چشم‌انداز غافلگیرکننده‌ای در آسمان آفریده بود چیزهایی بیش از یک دُم غباری سفیدتَرَک‌دار و یک دُم یونیخوش‌نمای تکه تکه‌ی آبی‌فام را به نمایش گذاشت.
برخی ازعکس‌های رنگی دقیقی که از این دنباله‌دار گرفته شده بود یک دُم نامعمولِ سرخ‌رنگ را هم در آن نشان می‌داد، و بررسی نشان داده که رنگِ این دُمِ سوم دستاورد گسیلش‌های سدیم بوده است.
احتمالا گازهایی سرشار از اتم سدیم که اوایل ماه ژوییه، در اثر گرمایشِ هسته‌ی این دنباله‌دار زیر تابش خورشید آزاد شده بودند، در اثر تابش پرتوهای فرابنفش باردار الکتریکی شده و سپس توسط باد خورشیدی پس زده شده و این دُم را پدید آورده بودند.
این تصویر در نیمه‌های ژوییه، از بریتانی در فرانسه گرفته شده و رنگ‌های واقعی را می‌نمایاند.
دم سدیمی دنباله‌دارها اگرچه پیش از این هم دیده شده، ولی پدیده‌ای کمیاب است. این دُمِ نئووایز در نیمه‌های ژوییه ناپدید شد.
دنباله‌دار سی/۲۰۲۰ اف۳ (نئووایز) دیگر همه‌ی این دُم‌های روشنش را از دست داده و اکنون در مسیر بازگشت به بخش بیرونی سامانه‌ی خورشیدی، دارد به مدار مشتری نزدیک می‌شود. اگر این بار آن را ندیدید دلخور نباشید، چون باز هم برمی‌گردد، ۷۰۰۰ سال دیگر!
----------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

tail - Comet NEOWISE - Sodium - dust tail - ion tail - atom - electrically charged - ultraviolet - solar wind - Brittany - France - C/2020 F3 - Jupiter - Solar System

منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

 


0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه