جستجوی زندگی در مریخاین یک سنگواره (فسیل) است؟
بررسی عکس‌های تازه‌ای که خودروی پرسه‌ویرنس از بهرام گرفته کمی مانند شکار گنج است- نخستین کسی که بتواند به درستی یک استخوان سنگ شده، نقش گیاهی باستانی بر یک سنگ، یا هر چیزی که به روشنی نشان دهد زمانی در آنجا زندگی وجود داشته را پیدا کند، به نام و شهرت دست خواهد یافت.
شوربختانه، حتی اگر بشود چیزی به خیره‌کنندگی یک اسکلت را هم شناسایی کرد، باز هم به گمان بیشترِ اخترزیست‌شناسان، احتمال بیشتر اینست که دستگاه‌های سنجش شیمیایی پرسه‌ویرنس تنها بتوانند پسماندهای زیست‌شیمیاییِ میکروب‌های تک‌یاخته‌ای باستانی را پیدا کنند.
یک دلیل کلیدی‌اش اینست که جانداران چند-یاخته‌ای احتملا برای تکامل نیاز به اکسیژنی بسیار بیشتر از چیزی که حتی در گذشته روی بهرام بوده داشته باشند.
با این حال هیچ کس از چیزی مطمئن نیست، پس با خیال آسوده هر تصویری که پرسه‌ویرنس می‌گیرد و برایتان جالب است را بزرگنمایی دیجیتالی کنید و در آن به جستجو بپردازید، از جمله این سراسرنمای ۳۶۰ درجه‌ی زوم‌شونده از سنگ‌ها و پشته‌های پیرامون جایگاه فرودِ پرسه‌ویرنس در دهانه‌ی جیزرو.
و اگرچه خود دانشمندان وابسته به ناسا هم عکس‌های پره‌ویرنس را بررسی می‌کنند، ولی خواهشمندیم اگر شما هم چیزی واقعا نامعمول را در آنها دیدید، آن را در رسانه‌های همگانی پربازدید منتشر کنید.
اگر چیزی که دیده‌اید فریبندگی علمی ویژه‌ای داشته باشد، به احتمال بسیار خبرش به گوش ناسا هم خواهد رسید.
این تصویر در اندازه‌ی اصلی: ۱۶۰ مگابایت (پی‌ان‌جی)
----------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

fossil - Mars - Perseverance - petrified bone - plant - exobiologist - single-celled - microbe - multicellular organism - oxygen - Jezero Crater - NASA

منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه