کهکشان زیبای مسیه ۸۱

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
یکی از درخشان‌ترین کهکشان‌ها در آسمان سیاره‌ی زمین، کهکشانی‌ست هم‌اندازه‌ی راه شیری خودمان: کهکشان بزرگ و زیبای مسیه ۸۱ (ام۸۱).
این کهکشان مارپیچی فَرساز و آراسته که به نام‌های ان‌جی‌سی ۳۰۳۱ و کهکشان باده (برگرفته از نام یابنده‌اش در سده‌ی ۱۸) هم شناخته می‌شود در صورت فلکی شمالی خرس بزرگ جای دارد.
در این تصویر تلسکوپی پُرجزییات، ساختارهای گوناگون فراوانی را در این کهکشان می‌بینیم، از هسته‌ی زردفام و درخشان و بازوان مارپیچی آبی‌فامش گرفته تا مناطق ستاره‌زایی با رنگ ویژه‌ی صورتی، و همچنین رگه‌های تاب‌خورده‌ی غبار کیهانی.
رگه‌های غباری را هم می‌بینیم که بر خلاف دیگر ساختارهای مارپیچی برجسته‌ی این کهکشان، عملا از درون قرص ام۸۱ گذشته‌اند (سمت چپ مرکز)؛ این رگه‌های غبارِ کج و وارونه یادگار گذشته‌ی آشفته‌ی ام۸۱ است و می‌تواند دستاورد ماندگارِ یک رویارویی نزدیک میان ام۸۱ و همدمش، کهکشان ام۸۲ که بیرون از این چارچوب است باشد [این حلقه به نام حلقه‌ی آرپ ناخته می‌شود-م].
کهکشان کوتوله‌ی نامنظم و کم‌نور هولمبرگ ۹ که ماهواره‌ی ام۸۱ است هم درست زیرِ این مارپیچی بزرگ دیده می‌شود،
بررسی موشکافانه‌ی ستارگان متغیر درون ام۸۱ باعث یکی از بهترین مسافت‌‌سنجی‌ها برای یک کهکشان بیگانه انجام شده و فاصله‌ی آن از زمین به گونه‌ای بسیار خوب اندازه گرفته شود: ۱۱.۸ میلیون سال نوری.

----------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

Messier 81 - planet - Earth - Milky Way Galaxy - NGC 3031 - Bode's galaxy - grand spiral - constellation of Ursa Major - Great Bear - nucleus - spiral arm - starforming region - dust lane - M82 - Holmberg IX - dwarf galaxy -  variable star

منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

 

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه