پرچمی برافراشته از نور در آسمان سوئد

این تصویر در اندازه‌ی بسیار بزرگ‌تر (۱۳.۳ مگ)
برای چند ثانیه به نظر رسید یک پرچم ۵۰ کیلومتری در آسمان برافراشته شده!
در نیمه‌ی ماه مارس ۲۰۱۵، یک فوران پرانرژی از تاج خورشید در راستای یک کانال بازِ مغناطیسی به سیاره‌ی زمین یورش آورد و به یکی از شدیدترین توفان‌های زمین‌مغناطیسی (ژئومغناطیسی) در چند سال گذشته انجامید. یکی از دستاوردهای دیداریِ این توفان، شفق‌های قطبی گسترده‌ای بود که بر فراز بسیاری از کشورهای نزدیک قطب‌های مغناطیسی زمین پدیدار شد.
تصویری که اینجا می‌بینید در شهر کیرونای سوئد گرفته شده و یک پرده‌ی شفقی که به گونه‌ای شگفت‌انگیز راست و خطی است را نشان می‌دهد.
رنگ سبز این پرده از لایه‌ی پایینِ جو زمین می‌تابد و رنگ سرخ آن از چندین کیلومتر بالاتر. سرچشمه‌ی شفق کمیاب بنفش بالای آنها ناشناخته است ولی شاید یکی از لایه‌های نامعمول شفق آبی که از لایه‌ی سبز هم پایین‌تر است باشد که اینجا از چشم ما، با لایه‌ی بسیار بالاترِ سرخ همپوشانی پیدا کرده و بنفش دیده می‌شود.
خورشید ما اکنون کمینه‌اش را پشت سر گذارده و به احتمال بسیار، بیننده‌ی افزایش شمارِ شب‌های رنگین از شفق در آسمان سیاره‌ی زمین خواهیم بود.

----------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

flag - Coronal Mass Ejection - magnetic channel - Earth - geomagnetic storm - aurora - Earth - magnetic pole - Kiruna - Sweden - auroral curtain - altitude - Sun

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه