مرکز مرداب کیهانی در طیف فروسرخ

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۷ مگابایت)
ستارگان در جای جای این چشم‌انداز فروسرخ که پهنه‌ای هم‌ارز ۴ سال نوری از مرکز سحابی مرداب را در بر دارد می‌درخشند.
همین پهنه اگر در طیف دیدنی (مریی) دیده شود، به جای ستارگان، انبوه گازهای برافروخته و و ابرهای تیره و ماتِ غبار را در آن خواهیم دید.
ولی این تصویر فروسرخ که از پیوند داده‌های تلسکوپ فضایی هابل به دست آمده، نمایی نزدیک‌تر از قلب این منطقه‌ی فعال ستاره‌زایی را نشان داده و ستارگان نوزادی که درآن، و در برابر پس‌زمینه‌ای از میدان‌های پُرستاره در راستای مرکز کهکشان راه شیری پراکنده‌اند را می‌نمایاند.
ستاره‌ی بزرگ و جوان "هرشل ۳۶"، همان ستاره‌ی درخشانی که نزدیک مرکز این میدان دیده می‌شود، با بادها و پرتوهای خود بخش‌های مرکزی این پرورشگاه پرآشوبِ ستاره‌ای را تراشیده و برافروخته کرده است.
هرشل ۳۶ در حقیقت نه یک ستاره‌ی تکی، بلکه یک سامانه‌ی چندستاره‌ای است.
بزرگ‌ترین ستاره‌ی این سامانه با جرمی بیش از ۳۶ برابر خورشید، کمتر از یک میلیون سال سن دارد و باید تا ۵ میلیون سالگی زندگی کند، سنی که برای چینین ستاره‌ای به عنوان پیری شناخته می‌شود.
این سن را با سن کنونی خورشید که تقریبا ۵ میلیارد سال است بسنجید و تازه در نظر بگیرید که ۵ میلیارد سال دیگر هم باید بگذرد تا ستاره‌مان به پیری برسد و یک غول گازی شود.
سحابی مرداب که به نام ام۸ هم شناخته می‌شود، با فاصله‌ی حدود ۴۰۰۰ سال نوری از زمین، در مرزهای صورت فلکی کمان  دیده می‌شود.
تصویر تلسکوپ هابل از بخش گسترده‌تری از مرکز سحابی مرداب، در طیف دیدنی (مریی). درباره‌ی این عکس اینجا بخوانید- اندازه‌ی بزرگ‌تر (۵.۲ مگ)
----------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

 Lagoon Nebula - infrared - Hubble Space Telescope - star- Milky Way galaxy - Herschel 36 - multiple system - Sun - red giant - M8 - constellation Sagittarius

منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه