آیا واقعا پرسی در مریخ از یک رنگین‌کمان عکس گرفته؟

خودروی مریخ‌نورد پرسه‌ویرنس ناسا  در روز یکشنبه، ۴ آوریل عکسی گرفت که به نظر می‌رسد رنگین‌کمانی را در آسمان گرد و خاکی بهرام نشان می‌دهد. این تصویر خیره‌کننده به سرعت همراه با توضیح‌هایی درباره‌ی "رنگین‌کمان" در رسانه‌ها همگانی پخش شد و ناسا را واداشت تا واقعیت داستان را شرح دهد.

مقام‌های این سازمان روز سه‌شنبه در حساب رسمی پرسه‌ویرنس در توییتر نوشتند: «بسیاری پرسیده‌اند آیا این رنگین‌کمانی در بهرام است؟ نه. در این سیاره رنگین‌کمان نمی‌تواند پدید بیاید. رنگین‌کمان‌ها توسط نورِ بازتابیده از ریزقطره‌های گِرد آب پدید می‌آیند، ولی اینجا به اندازه‌ی کافی آب ندارد که چگالیده شود، و نیز دمای هوا پایین‌تر از آنست که آب مایعی در جو باشد. این کمان تنها دستاورد برق زدن عدسی دوربین است.»

کنجکاوی این عکس را به کمک دوربین پرهیز از خطرِ (هَزکم) پشتیِ خود گرفته، پس این پدیده‌ی پراکندگی نور در آن جای شگفتی ندارد.

ناسا در یکی دیگر از توییت‌های پرسه‌ویرنس نوشته: «من سایه‌بان‌هایی روی هزکم‌های جلویی‌ام دارم که چیز مهمی برای ماموریت بود (من به آنها برای رانندگی به جلو نیاز دارم و خوب معمولا هم به جلو می‌روم). این سایه‌بان‌ها برای هزکم‌های پشتی چیز لازمی در نظر گرفته نشده بوده و از همین رو می‌توانید نورِ پراکنده شده را در عکس‌هایشان ببینید.»

--------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

Perseverance - rainbow - Mars - lens flare - NASA - reflect - hazard-avoidance camera - scattering - sunshade - Hazcam

منبع: اسپیس دات کام

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه