استیو، با یک تاب‌خوردگی!

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
ماه گذشته، مری‌بث کیچنسکی از میشیگان کاری کرد که کمتر عکاسی توانسته انجامش دهد. خود وی توضیح می‌دهد: «من تصویری با نوردهی بلند از استیو گرفتم.» دستاورد کارِ پشته‌سازی و ردگیری پنج دقیقه‌ای وی را اینجا می‌بینید که نوار بلند و بنفش استیو را بر فراز کاپر هاربور نشان می‌دهد.

کیچنسکی این عکس را در روز ۱۳ مارس، پس از آن گرفت که توده‌ای از باد خورشیدی به میدان مغناطیسی زمین برخورد کرد و یک توفان زمین‌مغناطیسی رده‌ی جی۱ به پا کرد. در پی این توفان، شفق‌هایی از آسمان کانادا به آسمان آمریکا سرازیر شدند و "استیو" را نیز با خود آوردند.

"تابش گرمایی ناگهانی در اثرافزایش سرعت" یا استیو (STEVE) یک یافته‌ی تازه است که نخستین بار همین ۳ سال پیش در گزارش‌های علمی درباره‌اش نوشته شد. [و در این وبلاگ هم: * رودی درخشان و اسرارآمیز که در جو زمین جاری می‌شود]

این پدیده رودی یا نواری از گاز داغ با دمای ۳۰۰۰ درجه‌ی سانتیگراد است که در زمان برخی از توفان‌های زمین‌مغناطیسی با سرعت‌های بیش از ۶ کیلومتر بر ثانیه در مغناطیس‌سپهر (مگنتوسفر) زمین روان می‌شود. رنگ بنفش آن هنوز یک راز است؛ برخی از پژوهشگران سرچشمه‌ی این رنگ را نیتروژن داغ شده می‌دانند.

پرسش‌های بسیاری درباره‌ی استیو هنوز بی‌پاسخ مانده، از جمله پویایی (دینامیک) آن. عکس کیچنسکی یک پیچش احتمالی را در استیو آشکار کرده- یک تاب خوردگی در ۱/۳م پایینیِ آن. جالب می‌شود اگر ببینیم در عکس‌های دیگری که در آینده با نوردهی بلند از استیو گرفته می‌شود هم چنین پدیده‌ای رخ می‌دهد یا نه.

با شدت گرفتن چرخه‌ی خورشیدی۲۵، شمار شب‌هایی با این نوار بنفش هم بیشتر خواهد شد، پس عکس‌های بیشتری در راه است. آماده باشید!

--------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

MaryBeth Kiczenski - Michigan - STEVE - Copper Harbor - solar wind - Earth - magnetic field - G1-class - geomagnetic storm - Aurora - Canada - United States - Strong Thermal Emission Velocity Enhancement - nitrogen - Solar Cycle 25

منبع: اسپیس‌ودر

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه