چشم‌انداز پرتاب یک موشک از چشم ساکنان ایستگاه فضاییاگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام، فیسبوک، ایستاگرا، یا توییتر یک ستاره در هفت آسمان تماشا کنید

تاکنون پرتاب شدن یک موشک به فضا را آن هم از خود فضا دیده‌اید؟
اگر خوب در این ویدیوی زمان‌گریز (دور تند) که از درون ایستگاه فضایی بین‌المللی (آی‌اس‌اس) گرفته شده دقت کنید موشکی را خواهید دید که دارد از زمین به سوی مدار می‌رود.
این موشک روسی سایوز-اف‌جی است که در نوامبر ۲۰۱۸ از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان راهی فضا شد تا محموله‌ی مورد نیاز فضانوردان را در گردونه‌ی پروگرس ام‌اس-۱۰ (یا ۷۱پی) به ایستگاه فضایی برساند.
در این ویدیوی ۹۰ ثانیه‌ای که فشرده‌ی تقریبا ۱۵ دقیقه است، روشنایی شهرها و ابرها را در پایین، سمت راست می‌بینیم، همچنین نوارهای آبی و طلایی هواتاب در جو زمین که مانند خطی کج در نیمه‌ی راست تصویر دیده می‌شود، و ستارگان دوردستی که در بالا سمت راست، پشت زمین غروب می‌کنند.
بخش پایینی موشک که از آن جدا شده را می‌بینیم که بر زمین سقوط می‌کند [ثانیه‌ی ۴۶ به بعد] و همزمان، گردونه‌ی روباتیک پروگرس هم برای نزدیک شدن به ایستگاه، پیشران‌هایش را روشن می‌کند.
در سال ۲۰۱۸، ایستگاه فضایی بین‌المللی ۲۰ سالگی‌اش را جشن گرفت. فضانوردانی که در این آزمایشگاه مدارگرد به سر می‌برند با کارها و آزمایش‌های علمی بی‌شماری که انجام می‌دهند دانش بشر را گسترش داده و صنایع بازرگانی در مدار پایین زمین را برای آینده امکان‌پذیر می‌کنند.

--------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

time-lapse - Earth - International Space Station - ISS - Russian - Soyuz-FG - Baikonur Cosmodrome - Kazakhstan - Progress MS-10 - 71P - airglow - thruster - low Earth orbit

منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

 

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه