درون، بیرون و فراسوی حلقه‌ها

چهار ماه (قمر) در این تصویر که فضاپیمای کاسینی گرفته دیده می‌شوند-- آیا می‌توانید همه ی آنها را پیدا کنید؟
نخستین -و دورترین ماه در پس‌زمینه- تیتان است، بزرگ‌ترین ماهِ سیاره‌ی کیوان (زحل) و یکی از بزرگ‌ترین ماه‌های سامانه‌ی خورشیدی.
ویژگی تیره‌رنگی که در بخش بالایی این دنیای همیشه ابرآلود دیده می‌شود، سرپوش قطب شمال آنست [سرپوش (hood) ابرهای شناور در آسمان قطبی هستند و با کلاهک (cap) که یخ‌های خوابیده بر سطح قطب هستند تفاوت دارد-م].
دومین ماه که آشکارا به رنگ روشن دیده می‌شود، دیونه است که آن را در پیش‌زمینه می‌بینیم، با دهانه‌ها و پرتگاه‌های یخی بلندش.
آنچه از سمت چپ به درون تصویر پیش آمده، چندین حلقه‌ی گسترده‌ی کیوانند، از جمله حلقه‌ی اِی با شکاف تیره‌رنگ "اِنکه" درون آن.
درست بیرون از لبه‌ی سمت راست حلقه‌ها، پاندورا را می‌بینیم، یک ماه به قطرِ تنها ۸۰ کیلومتر که یکی از چوپانان حلقه‌ی اف کیوان است.
و اما ماه چهارم. اگر در شکاف انکه خوب دقیق شوید، نقطه‌ای را خواهید دید که در حقیقت "پان" است.
پان اگرچه با پهنای تنها ۳۵ کیلومتر، یکی از کوچک‌ترین ماه‌های کیوانست، ولی به اندازه‌ی کافی جرم دارد که به خالی و پاکیزه ماندنِ شکاف انکه از ذرات حلقه کمک کرده و آن را باز نگه دارد.
فضاپیمای کاسینی پس از بیشتر از یک دهه کاوش و بررسی سامانه‌ی کیوان، سرانجام با پایان یافتن سوختش در سال ۲۰۱۷ در شیرجه‌ای برنامه‌ریزی شده به درون جو کیوان فرو رفت، جایی که بی‌شک در آن ذوب و نابود شد.

--------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

moon - Titan - Saturn - Solar System - north polar hood - Dione - crater - cliff - A ring - Encke Gap - Pandora - F ring - Pan - Cassini spacecraft

منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه