رشته‌های به جا مانده یک ستاره بزرگ

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر: ۳.۹ و ۲۴.۲ مگ)
رشته‌هایی که در این تصویر می‌بینید تنها چیزهای دیدارپذیری هستند که از یکی از ستارگان کهکشان راه شیری به جا مانده.
آن ستاره حدود ۷۰۰۰ سال پیش به شکل یک ابرنواختر منفجر شد و سحابی پرده را از خود به جای گذارد. در آن زمان، این ابرهای رو به گسترش احتمالا به روشنی یک هلال ماه بودند و مردمانی که در آن روزگار -سپیده دم تاریخِ ثبت شده- می‌زیستند، احتمالا تا چند هفته می‌توانستند آنها را ببینند.
امروزه دیگر پسماندهای آن ابرنواختر که به نام حلقه‌ی ماکیان نیز شناخته می‌شوند، محو و کم‌نور شده و تنها از پشت تلسکوپ، در راستای صورت فلکی ماکیان (قو، دجاجه) می‌توان آنها را دید.
با این همه، سحابی به جا مانده‌ی پرده (حجاب) از نظر فیزیکی بسیار بسیار بزرگ و گسترده است و با آن که دوری‌اش از زمین حدود ۱۴۰۰ سال نوریست، پهنه‌ای به گستردگی بیش از پنج برابر قرص کامل ماه را در آسمان می‌پوشاند.
تصویری که اینجا می‌بینید پیوندی از شش عکس تلسکوپ فضایی هابل است که روی هم تنها بخش کوچکی از این پسماند گسترده، به اندازه‌ی ۲ سال نوری را می‌پوشانند.
در عکس‌های کامل سحابی پرده، شاید حتی خوانندگان کوشا و دقیق هم نتوانند بخشی از آن را که در این عکس نشان داده شده شناسایی کنند.

--------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

Milky Way - star - supernova - Veil Nebula - crescent - Moon - supernova remnant - Cygnus Loop - constellation of the Swan - Cygnus - full Moon - Hubble Space Telescope

منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

 


0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه