ام۱۰۶، کهکشانی که در سرتاسر طیف می‌درخشد

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۳.۵ مگ)
این شگفتی کیهانی که نزدیک به خرس بزرگ (دب اکبر) و در میان ستارگان تازی‌ها جای گرفته، در سال ۱۷۸۱ توسط پی‌یر مشن، اخترشناس فرانسوی و یکی از پایه‌گذاران دستگاه اندازه‌گیری متری یافته شد و پس از آن، با نام ام۱۰۶ به فهرست دوست و همکارش شارل مسیه افزوده شد.
تصویرهای تلسکوپی ژرف پیشرفته نشان می‌دهند که این کهکشان یک جزیره‌ی کیهانی است- یک کهکشان مارپیچی با گستردگیِ نزدیک به ۳۰ هزار سال نوری و تنها حدود ۲۱ میلیون سال نوری دورتر از ستارگان کهکشان راه شیری.
این نمای خیره‌کننده که از پیوند داده‌های تصویری تلسکوپ‌های حرفه‌ای و آماتور پدید آمده، افزون بر هسته‌ی درخشان مرکزی ام۱۰۶، خوشه‌های ستارگان جوان و آبی‌فام و پرورشگاه‌های ستاره‌ای سرخ‌فامی که بازوان مارپیچی آن را آراسته‌اند را نیز نمایان کرده است.
در این تصویر همچنین فواره‌های چشمگیر سرخ‌فامی از گاز برافروخته‌ی هیدروژن را هم می‌بینیم.
ام۱۰۶ کهکشانِ آن چنان نزدیکی نیست ولی از فاصله‌ی دقیقش آگاهیم، تا اندازه‌ای به این خاطر که دانشمندان توانسته‌اند این فاصله را با ردگیری پرتوهای چشمگیر "مِیزر" (لیزرِ ریزموج) که از آن گسیلیده می‌شود به طور مستقیم اندازه بگیرند.
تابش میزر که پدیده‌ای بسیار کمیاب است ولی به گونه‌ی طبیعی رخ می‌دهد، در این کهکشان توسط مولکول‌های آبِ درون ابرهای مولکولی که به گرد هسته‌ی فعال آن می‌چرخند تولید می‌شود.
کهکشان‌های دیگری هم در پس‌زمینه‌ی این چشم‌انداز دیده می‌شوند که یکی از آنها همدم کوچک خود ام۱۰۶ است، کهکشان ان‌جی‌سی ۴۲۴۸ در گوشه‌ی پایین، سمت راست چارچوب.
ام۱۰۶ که با نام ان‌جی‌سی ۴۲۵۸ هم شناخته می‌شود نمونه‌ای نزدیک از کهکشان‌های فعالِ رده‌ی "سیفرت" است، کهکشان‌هایی که در سرتاسر طیف الکترومفناطیسی، از رادیویی گرفته تا پرتو ایکس دیده می‌شوند. کهکشان‌های فعال نیرویشان را از فرورفتن مواد به درون ابرسیاهچاله‌ی مرکزشان می‌گیرند.

--------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

Messier 106 - Great Bear - Ursa Major - Hunting Dogs - Canes Venatici - metric - French - Pierre Mechain - Charles Messier - M106 - island universe - spiral galaxy - Milky Way - star cluster - spiral arm - hydrogen - NGC 4248 - maser - microwave laser - water - molecule - NGC 4258 - Seyfert - spectrum - X-rays - Active galaxy - black hole

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه