شعله بدون آتش

چه چیزی سحابی شعله را برافروخته و روشن کرده است؟
هزار و پانصد سال نوری دور از زمین، در صورت فلکی شکارچی، یک سحابی جای دارد که آمیزه‌ی برافروختگی‌ها و رگه‌های تیره‌ی غبارش (اینجا در سمت چپ) به آن سیمای یک شعله‌ی سرکش آتش را داده است.
ولی "آتش" که سوختن سریع اکسیژن است دلیل برافروختگی و تابناکی سحابی شعله نیست. دلیل اصلی آن ستاره‌ ی پرنور نطاق (زتا شکارچی) است، خاوری‌ترین ستاره‌ی کمربند شکارچی که اینجا درست سمت چپ این سحابی دیده می‌شود.
این ستاره با پرتوهای پرانرژی‌ای که بر ابرهای بزرگ گاز هیدروژنِ سحابی شعله می‌تاباند الکترون‌های این گازها را بیرون می‌راند. بیشتر تابش و برافروختگی سحابی زمانی پدید می‌آید که این الکترون‌ها دوباره برگشته و به هیدروژنِ یونیده می‌پیوندند.
تصویری که اینجا از سحابی شعله یا ان‌جی‌سی ۲۰۲۴ می‌بینید از پیوند داده‌های به دست آمده در سه باند نور دیدنی (مریی) و داده‌های یک نوردهی بلند در باند ویژه‌ی گسیلش‌های هیدروژن درست شده.
سحابی شعله بخشی از مجموعه ابر مولکولی شکارچی (جبار) است، یک منطقه‌ی ستاره‌زا که سحابی پرآوازه‌ی کله اسبی را هم در بر دارد.

--------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

Flame Nebula - constellation of Orion - nebula - oxygen, - star - Alnitak - Belt of Orion - electron - hydrogen - NGC 2024 - infrared light - star cluster - Orion Molecular Cloud Complex - star-forming region - Horsehead Nebula

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه