شبیه‌سازی: دگرگونی نمای دو ابرسیاهچاله در رقص با یکدیگر


اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام، فیسبوک، اینستاگرام و یا توییتر ببینید
این پویانمایی یک شبیه‌سازی رایانه‌ای از برهم‌کنشِ دو سیاهچاله‌ی کلان‌جرم را که به گرد هم در چرخش هستند نمایش می‌دهد.
اینجا می‌بینیم که نورِ قرص‌های برافزایشیِ این دو ابرسیاهچاله چگونه از درون بافت فضازمان که در اثر گرانش سهمگین دو ابرسیاهچاله تاب خورده و دگرگون شده می‌گذرند تا به چشم ما برسند.
جرم این دو ابرسیاهچاله با هم برابر نیست؛ آن که قرص برافزایشی‌اش به رنگ سرخ نمایانده شده دارای جرم ۲۰۰ میلیون برابر خورشید است و آن که قرص برافزایشی‌اش آبی‌رنگ است ۱۰۰ میلیون برابر خورشید جرم دارد.
این رنگ‌آمیزی کارِ دنبال کردنِ دو چشمه‌ی نور را برای بیننده آسان‌تر می‌کند، ولی گزینش این رنگ‌ها پایه‌ی فیزیکی هم دارد.
گازهایی که به گرد سیاهچاله‌های کوچک‌تر در گردشند دستخوش اثرهای گرانشی نیرومندتری هستند و داغ‌تر می‌شوند، که این به گسیلش نورهایی می‌انجامد که به بخش آبیِ طیف نزدیک‌تر است. هر چند که با این جرم‌ها، بیشترِ نوری که هر دو قرص برافزایشی می‌گسیلند باید در طیف فرابنفش باشد.
در ویدیو، تصویرهای دگرگون شده‌ی دومِ سیاهچاله‌ی آبی، که دیدگاهِ سیاهچاله‌ی سرخ از همتایش [سیاهچاله‌ی آبی از چشم سیاهچاله‌ی سرخ] را نشان می‌دهند را می‌توان درونِ کلافِ درهم پیچیده‌ی قرص سرخ که از گرانشِ سیاهچاله‌ی آبیِ پیش‌زمینه دگرگون شده پیدا کرد.
از آنجایی که ما داریم نمای آبی را از چشم سرخ، و همچنین نمای مستقیمِ آن را می‌بینیم، پس داریم همزمان هر دو سمتِ آبی را می‌بینیم.
نور آبی و سرخی که از دو سیاهچاله می‌آید را می‌توانیم در درونی‌ترین حلقه‌ی نور، نزدیک افق‌های رویداد دو سیاهچاله ببینیم. گفتنی‌ست این حلقه به نام "حلقه‌ی فوتونی" شناخته می‌شود.
اخترشناسان امیدوارند در آینده‌ی نه چندان دور بتوانند امواج گرانشی، چین و شکن‌هایی در بافت فضازمان، که از چرخش مارپیچ‌وار و ادغامِ دو "ابرسیاهچاله"، مانند آن چه در این ویدیو نشان داده شده گسیلیده می‌شود را هم آشکار کنند [چنان چه اینجا می‌بینید، تاکنون تنها امواج گرانشی از برخورد سیاهچاله‌های کوچک آشکار شده-م]

--------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

supermassive black hole - space-time - accretion disk - false color - spectrum - ultraviolet - photon ring - event horizon - gravitational wave

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه