نمایشی از فراز و فرود فالکون ۹


اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام، اینستاگرام، فیسبوک و یا توییتر یک ستاره در هفت آسمان ببینید
در این آسمان چه خبر است؟
پریروز، آسمانِ پیش از سپیده‌دم بر فراز ساحل ایندین هاربر در فلوریدای آمریکا به نسبت آرام بود، ولی ناگهان با پرتاب یک موشک روشن شد.
این موشک پرقدرت فالکون ۹ شرکت اسپیس‌ایکس بود که در ماموریت کرو-۲ با گواهی ناسا، فضانوردان را به ایستگاه فضایی می‌برد.
این ویدیوی زمان‌گریز که رویدادهای ۱۲ دقیقه را در ۸ ثانیه فشرده کرده نور درخشانی را نشان می‌دهد که از گوشه‌ی پایین، سمت چپ به آسمان رو به شمال می‌رود.
با بالا رفتن موشک در هوایی که تنُک و تُنک‌تر می‌شود، دود آن هم که از پرتوی آفتابِ زیر افق روشن شده در هوا پخش و پراکنده می‌گردد.
کپسولِ سرنشین‌دار که اندیوور هم نام دارد کم کم بر فراز افق ناپدید می‌شود ولی چنان چه در ویدیو می‌بینید، نخستین گام (مرحله‌ی) فالکون ۹ به زمین برمیگردد تا بر روی یکی از سکوهای شناور اسپیس‌ایکس در اقیانوس اتلس فرود آید.
این کپسول چند ساعت پس از این پرتاب در کنار ایستگاه فضایی بین‌المللی (آی‌اس‌اس) پهلو گرفت و چهار فضانورد را به آن تحویل داد.
فضانوردان کرو-۲ به فضانوردان گروه اعزامی ۶۵ پیوستند تا در میان کارهای دیگر، به آنها در آزمایش‌های دارویی با بهره از تراشه‌های بافتی (تراشه‌های ریزشاره‌شناختی کوچکی که اندام‌های انسان را شبیه‌سازی می‌کنند) کمک کنند. گفتنی‌ست این گونه آزمایش‌ها در شرایط ریزگرانشِ ایستگاه فضایی سریع‌تر انجام می‌شوند.

--------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

Indian Harbor Beach - Florida - USA - NASA - SpaceX - Crew-2 Mission - Falcon 9 - rocket - time-lapse - Sun - Atlantic Ocean - Endeavour - International Space Station - ISS - astronaut - Expedition 65 - tissue chip - microfluidic chip - microgravity

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه