فصل بازی سایه‌ها برای ماه‌های مشتری فرارسیده!

این پویانمایی در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۷ مگ)
سیاره‌ی مشتری یا هرمز در آستانه‌ی همتراز شدن با خورشید است و این بدین معناست که پدیده‌های شگفت‌انگیزی دارد پیرامون این غول گازی رخ می‌دهد. اینجا یک نمونه از این پدیده‌ها را که اخترشناس استرالیایی، آنتونی وزلی در ۱۹ آوریل به تصویر کشیده می‌بینیم.

او می‌گوید: «این یک گرفتِ چهره‌ی گانیمد توسط کالیستو بود.» کالیستو بیرون از لبه‌ی سمت چپ چارچوب است، ولی می‌توانیم سایه‌ی دایره‌ایش را ببینیم که از روی قرص گانیمد می‌گذرد.

راستش اگر با دقت نگاه کنید می‌بینید که درست پیش از پدیدار شدنِ سایه‌ی کالیستو، سایه‌ی آیو هم یک گرفتگی پاره‌ای (جزیی) روی گانیمد پدید می‌آورد [بالای قرص آن]. پس وسلی تنها در ۱۰ دقیقه، گرفتِ یکی از ماه‌های مشتری توسط دوتای دیگر را به تصویر کشیده است. به راستی که شگفت‌آورست.

دلیل این رویدادها اینست که مشتری دارد به هموگان (اعتدال فصلی) خود در دوم ماه می نزدیک می‌شود، یعنی خورشید از درون صفحه‌ی استوایی مشتری می‌گذرد. در این هنگام، مدارهای ماه‌های مشتری هم‌ردیف با خورشید می‌شوند و این باعث می‌شود همزمان با پیمودن مدارشان، سایه‌هایشان بر یکدیگر بیفتد.
سایه‌ی کالیستو از جلوی گانیمد می‌گذرد و یک گرفت کامل پدید می‌آورد، ولی سایه‌ی آیو از روی بخش بالایی گانیمد می‌گذرد و یک گرفتِ پاره‌ای درست می‌کند
اخترشناسان این را "فصل رویدادهای دوسویه" می‌نامند*. در این فصل، که تا اوت ۲۰۲۱ به درازا میکشد، اخترشناسان می‌توانند نه تنها گرفتگی‌هایی، بلکه فروپوشانی‌هایی (اختفاهایی) را هم ببینند. این زمانی‌ست که پیکره‌ی فیزیکی یک ماه از جلوی ماه دیگر می‌گذرد و آن را پنهان می‌کند.

فصل پیشینِ رویدادهای دوسویه در ۲۰۱۵ رخ داده بود؛ فصل بعدی هم ۲۰۲۶ فرا خواهد رسید.

به نوشته‌ی "بنیاد مکانیک آسمانی و حساب روزیج‌ها"ی فرانسه (آی‌ام‌سی‌سی‌ئی۸۵ رویداد دیگر از اکنون تا پایان فصل ۲۰۲۱ رخ خواهد داد. برخی از بهترین‌های آنها را می‌توانید در این جدولِ انتشارات دانشگاه کمبریح ببینید.

تنها عکاسان نجومی کارکشته می‌توانند فیلم‌هایی با جزییاتِ فیلم وسلی بگیرند. ولی حتی رصدگران معمولی با تلسکوپ‌های کوچک هم شاید بتوانند چشمک زدن و ناپدید شدن گاهگاهیِ ماه‌ها را که در اثر گذشتن سایه‌ی ماه دیگر از رویشان رخ می‌دهد ببینند. برای دیدن مشتری باید پیش ازسپیده‌دم، پایینِ افق جنوبی را بگردید.
یک گرفتگی و یک فروپوشانی که در فصل پیشینِ رویدادهای دوسویه دیده شد (۱۹ اوت ۲۰۰۹)- آیو و سایه‌اش از روی گانیمد می‌گذرند
--------------------------------------------
*) mutual event season

--------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

 Jupiter - sun - planet - Australian - Anthony Wesley - eclipse - Ganymede - Callisto - Io - moon - equinox - equatorial plane - mutual event season - occultation - France - Institute for Celestial Mechanics and Computation of Ephemerides - IMCCE - Cambridge University Press

منبع: اسپیس‌ودر
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه