تلسکوپی شناور در هوا؟

این تصویر در دو اندازه‌ی بزرگ‌تر: ۵.۶ و ۳.۹ مگ
شاید نگاه نخست به این تصویر کمی گیجتان کند-- آیا تلسکوپی که با گنبدش در مرکز چارچوب دیده می‌شود بخشی از یک عکس قاب شده در تابلوی کنار جاده است یا تلسکوپی شناور در هواست؟ به راستی این چیست؟

شوربختانه هیچ چیز هیجان‌انگیزی در کار نیست-- این تنها ترفند چشم‌انداز و روش هوشمندانه‌ی عکاسی است. اینجا تلسکوپ دانمارکی ۱.۵۴ متری را می‌بینیم که تصویرش درست از درون چارچوبِ یکی از چندین آینه‌ی کنار جاده پیرامون رصدخانه‌ی لاسیای اِسو بازتابیده شده.

اینجا دهانه‌ی تلسکوپ رو به ابر ماژلانی بزرگ (ال‌ام‌سی) گشوده شده انگار که دارد آن را رصد می‌کند. ال‌ام‌سی یک کهکشانِ کوچک نزدیک است که به گردِ راه ‌شیری ما می‌گردد و در گوشه‌ی سمت چپ بالای این تصویر دیده می‌شود.

به دلیل تکنیک بی‌اندازه حسمندی که که در گرفتن این عکس به کار رفته تابش سبز ملایمی به نام هواتاب هم در آن آشکار شده است. این تابش دستاورد گسیلش نور از ذرات هوای زمین است و پس از غروب آفتاب هم در پهنه‌ی آسمان دیده می‌شود.

هاله‌های کم‌نور نارنجی‌رنگی که در دوردست می‌بینید جای شهرها و روستاهای بسیار دور را در پشت این افق کوهستانی نشان می‌دهد.

رصدخانه‌ی لاسیا که بخشی از رصدخانه‌ی جنوبی اروپا (اِسو) است در کناره‌های بیابان آتاکامای شیلی، ۲۴۰۰ متر بالاتر سطح دریا جای دارد. لاسیا از دهه‌ی ۱۹۶۰ تاکنون یکی از پایگاه‌های اسو بوده و اکنون اداره‌ی دو تا از پربازده‌ترین تلسکوپ‌های ۴ متری جهان را در دست دارد.

--------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

 Danish - ESO - La Silla Observatory - Large Magellanic Cloud - LMC - galaxy - Milky Way - airglow - Earth - Chilean Atacama Desert

منبع: ESO

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه