یک اَبَرحباب پُرستاره

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

این بخش آسمان با درخششِ ملایمش در حقیقت حبابی از  گاز هیدروژن به نام "اس‌اچ ۲-۳۰۵" است که دارد با پرتوهای نیرومند ستارگان نزدیکش بمباران می‌شود. این گونه ابرهای گازی به نام سحابی‌های گسیلشی یا مناطق HII (اچ۲) نیز شناخته می‌شوند.

پرتوهای نیرومندی که گفتیم در بخش فرابنفشِ طیف الکترومغناطیسی هستند و گمان می‌رود دستکم از دو ستاره‌ی "رده‌ی او" (O-type) وبه احتمال بسیار چندین ستاره‌ی دیگر سرچشمه گرفته‌اند. ستارگان رده‌ی او درخشان‌ترین و داغ‌ترین رده‌ی شناخته شده از ستارگانند که می‌توانند تا ۹۰ برابر پرجرم‌تر و به گونه‌ای باورنکردنی، تا یک میلیون بار درخشان‌تر از خورشید باشند.

اس‌اچ ۲-۳۰۵ و پنج حباب همسایه‌اش، همگی بخشی از یک مجموعه‌ی غول‌پیکرِ ابرهای چگال گاز و غبار هستند و در مقیاس بزرگ‌تر، بخشی از یک حلقه‌ی غول‌آسا به نام اَبَرپوسته یا ابرحبابِ ستاره‌زای جی‌اس۲۳۴۰۲ در بازوی برساوشِ کهکشان راه شیری، در صورت فلکی کشتی‌دُم.

این تصویر در یکی از برنامه‌های رصدخانه‌ی جنوبی اروپا (اِسو) به نام برنامه‌ی "گوهرهای کیهانی اِسو" گرفته شده. این برنامه یک نوآوری پیشگامانه برای گردآوری عکس‌های اجرام جالب، فریبنده و یا از نظر دیداری گیرا با بهره از تلسکوپ‌های این رصدخانه که برای هدف‌های آموزشی و دسترسی همگانی است. در این برنامه، زمان‌هایی از تلسکوپ‌ها بهره گرفته می‌شود که آن زمان‌ها برای رصدهای علمی کاربردی ندارد. همه‌ی داده های گرد آمده می‌توانند برای هدف‌های علمی هم مناسب باشند، و با ورود به بایگانی علمی اِسو، در دسترس همه‌ی اخترشناسان قرار می‌گیرند.


---------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

hydrogen - Sh 2-305 - star - emission nebula - HII region - ultraviolet - spectrum - O-type - Sun - GS234-02 - supershell - Perseus arm  - Milky Way - constellation of Puppis - ESO Cosmic Gems - ESO

منبع: eso

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه