بر پایه تازه‌ترین سرشماری، خانواده خورشید دارای ۵۴۰ همسایه است

یک سرشماری کیهانی از اجرام شناخته شده‌ی کنونی در همسایگی خورشید نشان داده که ۵۴۰ ستاره و سیاره در همسایگی نزدیکِ خورشید ما وجود دارد.

سلین ریله از بنیاد UTINAM در فرانسه به همراه همکارانش، با بهره از پایگاه‌های داده‌ی موجود و نیز داده‌های تلسکوپ گایای سازمان فضایی اروپا که کار نقشه‌برداری از میلیاردها ستاره‌ی کهکشان را انجام می‌دهد، آگاهی‌های مربوط به اجرام در شعاع ۱۰ پارسکی، یا ۳۳ سال نوری از خورشید را گرد آوردند.

اگرچه شمار ستارگانِ این منطقه در پیمایش‌های (نقشه‌برداری‌های) پیشین اندازه گرفته شده بود، ولی هیچ سرشماری کاملی برای دیگر اجرامِ شناخته شده‌ی درون این منطقه انجام نگرفته بود. از جمله‌ی این اجرام سیاره‌ها بودند و کوتوله‌های قهوه‌ای، ستارگان ناکامی که به اندازه‌ی کافی جرم ندارند تا کوره‌ی همجوشی هسته‌ای در هسته‌شان را روشن کنند.

شمار کل همه‌ی اجرام شناخته شده به ۵۴۰ تا رسید، البته بدون خورشید و هشت سیاره‌ی سامانه‌اش. این شمار کل دربردارنده‌ی ۳۷۵ ستاره، ۸۸ کوتوله‌ی قهوه‌ای و ۷۷ فراسیاره (سیاره‌ی فراخورشیدی) است. این دانشمندان در پژوهشنامه‌ی خود نوشتند: «این فهرست با دانش کنونی ما تا جایی که می‌شد حجم کامل را در بر دارد.»

از میان ستارگانِ این سرشماری، ۲۴۹ تا کوتوله‌های سرخی مانند پروکسیما قنطورس هستند- پروکسیما قنطورس با فاصله‌ی ۴.۲ سال نوری، نزدیک‌ترین همسایه‌ی خورشید است. همچنین ۲۱ کوتوله‌ی سفید (هسته‌های چگال به جا مانده از برخی ستارگان مُرده)، ۱۸ ستاره‌ی گونه‌ی جی مانند خورشید خودمان، و دو سامانه‌ی ستاره‌ای، هر یک با پنج ستاره در این آمار جای دارند.

اگرچه گمان می‌رود این آمار به نسبت دقیق باشد، ولی ممکن است ده‌ها کوتوله‌ی قهوه‌ای دیگر هم در این شعاع باشند که برای دیده شدن بی‌اندازه کم‌نور بوده‌اند. و شمارش سیاره‌ها هم که تازه در آغاز کار است- روش‌های ما برای یافتن آنها تاکنون محدود بوده، ولی بیشتر ستارگان می‌بایست دستکم چند سیاره در مدارهای پیرامون خود داشته باشند.

نقشه‌برداری از ستارگان تا فاصله‌ی ۱۰ پارسکی سودمند است زیرا می‌تواند یک انگپایه (معیار) برای چنین نسبتی در اجرام درونِ بقیه‌ی کهکشان به ما بدهد. ریله می‌گوید: «این یک نمونه‌ی طلایی برای رصدهای بیشتر است.»

پژوهشنامه‌ی این دانشمندان در نشریه‌ی برخطِ arxiv در دسترس است.

--------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

sun - star - planet - European Space Agency - Gaia telescope - galaxy - Céline Reylé - UTINAM Institute - France - brown dwarf - nuclear fusion - solar system - exoplanet - red dwarf - Proxima Centauri - white dwarf - G-type - stellar system - arxiv

منبع: نیوساینتیست

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه