ناسا ماموریت بالگرد مریخی‌اش را تمدید کرد

نمایی از پرواز چهارم اینجنیوتی

بالگرد اینجنیوتی یک بار دیگر در سیاره‌ی بهرام پرواز کرد. این پهپاد در چهارمین پروازش که روز ۳۰ آوریل انجام شد دورتر و سریع‌تر از همیشه رفت- و هنوز تا پایان کار بسیار مانده، زیرا ناسا اعلام کرده که می‌خواهد ماموریت آن را یک ماه دیگر تمدید کند.

جینی (اینجنیوتی) در سه پرواز نخست به همه‌ی هدف‌های اصلی ماموریتش دست یافت، بنابراین هدف پرواز چهارم تنها کمی فراتر رفتن از هدف‌ها بود. این پرواز حدود دو دقیقه به درازا کشید و در آن، جینی ۲۶۶ متر پرواز کرد و به بیشینه‌ی سرعت ۱۳ کیلومتر بر ساعت رسید. این بیش از دو برابر دورتر و تقریبا دو برابر سریع‌تر از آزمون پیشین بود [در این پرواز نخست ۵ متر بالا رفت، سپس ۱۳۳ متر به جنوب پرواز کرد و برگشت-م].

برنامه این بود که تا پیش از به راه افتادن خودروی پرسه‌ویرنس و دور شدن از اینجنیوتی و آغاز ماموریت‌های اصلی‌اش برای یافتن نشانه‌های زندگی باستانی و نمونه‌برداری برای برگرداندن به زمین، این بالگرد تنها پنج پرواز انجام دهد. ولی مقام‌های ناسا در ۳۰ آوریل اعلام کردند که اینجنیوتی هم پرسه‌ویرنس را در این پیشروی همراهی خواهد کرد تا با گرفتن عکس‌های هوایی بتواند به خودرو در شناسایی مسیرهای ممکن و منطقه‌هایی با فریبندگی‌های علمیِ نزدیک کمک کند.

میمی انگ از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا می‌گوید: «اکنون این شانس را داریم که ... سودمندیِ داشتنِ یک همراهِ نزدیک برای کاوشگرهای روباتیک یا حتی سرنشین‌دارِ آینده که بتواند چشم‌اندازی متفاوت را، آن هم از آسمان برای کاوشگر فراهم کند نشان دهیم. می‌خواهیم از این فرصت بهره بگیریم و هم راه برویم و هم پرواز کنیم.»

به دلیل این زمانِ افزوده شده، دیگر اینجنیوتی در پرواز پنجمش به جایگاهی که در همه‌ی روازهای گذشته از آن برخاسته بود برنمی‌گردد. به جایش، سفری یکسویه به فرودگاهی تازه را که در سفر چهارمش بررسی کرده و مناسب شناخته بود آغاز می‌کند و از آن جایگاه، یک یا دو پرواز دیگر در ۳۰ روزِ مریخیِ آینده انجام می‌دهد.

به گفته‌ی مقام‌های ناسا، اگر سخت‌افزار این بالگرد پس از این پروازها هنوز خوب کار کند، چه بسا ماموریتش دوباره تمدید شود.


--------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

Ingenuity - helicopter - Mars - drone - NASA - Earth - MiMi Aung - Jet Propulsion Laboratory

منبع: نیوساینتیست
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه