تاج رنگین ماه، دستاورد گرده‌های درختان

عکاس لهستانی، مارک نیکودم این هفته پس از تاریک شدن هوا برای دیدن ابرهای شب‌تاب بیرون رفت ولی چیزی نیافت. به جایش به گفته‌ی خود او: «یک تاج گَرده‌ای پیرامون ماه دیدم.» عکسی که وی گرفت را اینجا می‌بینید.

نیکودم توضیح می‌دهد: «کاج‌ها در این زمان از سال در لهستان به شدت شکوفه می‌زنند. بادهای تند شامگاهی دانه‌های کوچک گرده را بلند کرده وآنها را در هوا جلوی ماه می‌برند.»

بیشتر شما پیش از این تاج‌هایی گرداگرد خورشید و ماه دیده‌اید. این تاج‌ها به طور معمول دستاورد ریزقطره‌های آب در ابرها هستند که نور را در پیکره‌هایی حلقه-مانند می‌پراکنند. دانه‌های گرده این کار را از ریزقطره‌های آب هم بهتر انجام می‌دهند. تاج‌هایی که این دانه‌ها پدید می‌آورند فشرده و بسیار رنگارنگند.

گرده‌ها کروی نیستند- و این بر جادویشان می‌افزاید. بسیاری از گرده‌ها دارای کیسه‌های هوایی هستند که به آنها کمک می‌کند در باد پرواز کنند. این [کیسه‌ها] دانه‌ها را به گونه‌ای تراز می‌کنند که  تاج‌هایی که می‌آفرینند بیضی شوند، پدیده‌ای که در تصویر نیکودم دیده می‌شود.

بهار فصل تاج‌های گرده‌ای است و اغلب هم میان عطسه‌ها دیده می‌شوند. نیکودم می‌گوید: «همان زمانی که برخی از مردم دچار حساسیت فصلی شده و روزهای سختی را می‌گذرانند، برخی از آسمان‌دوستان مانند من سرخوشند و کیف می‌کنند.»

دانه‌های گرده‌ی درخت کاج از پشت میکرسکوپ
تاج رنگین گرده‌ای خورشید- همین هفته، زاکسن آلمان- تصویر بزرگ‌تر

--------------------------------------------

تلگرام، توییتر، اینستاگرام و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Poland - Marek Nikodem - noctilucent cloud - pollen - corona - Moon - Pine - sun - elliptical - hay fever

منبع: اسپیس‌ودر
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه