دوئل ایستگاه‌های فضایی

یک ایستگاه فضایی تازه در مدار زمین جای گرفته: ایستگاه چینی تیان‌هه-۱ که در ۲۹ آوریل به فضا پرتاب شد.

پیکره‌ی آن در همسنجی (مقایسه) با ایستگاه فضایی بین‌المللی (آی‌اس‌اس) چگونه است؟ فیلیپ اسمیت از منورویل نیویورک بر آن شد تا این همسنجی را انجام دهد. وی که عکاس کهنه‌کارِ فضاپیماهای زمین‌گرد است تلسکوپ ۱۴ اینچی‌اش را رو به هر دوی این ایستگاه‌ها تنظیم کرد، عکی از آنها گرفت سپس تصویر هر دو را کنار هم گذاشت.

وی می‌گوید: «این چیزی‌ست که اگر این دو ایستگاه فضایی کنار هم پرواز کنند خواهیم دید. من آی‌اس‌اس را در ۶ ماه می به تصویر کشیدم و تیان‌هه-۱ را هم در ۱۹ می، هر دو با تنظمات یکسان. فاصله‌شان از زمین هم تقریبا یک اندازه بود و بنابراین این یک همسنجی درست است.»

ویدیوی اسمیت از تیان‌هه-۱ را هم می‌توانید اینجا ببینید:
آی‌اس‌اس بسیار بزرگ‌تر از تیان‌هه-۱ است، ولی ایستگاهِ تازه به زودی جبران می‌کند. تیان‌هه-۱ تنها نخستین مدول از سه مدولی است که سرانجام به هم خواهند پیوست و ایستگاه فضایی چین (سی‌اس‌اسِ) بزرگ‌تر را خواهند ساخت. سی‌اس‌اس هنگامی که کامل شود، تقریبا به بزرگیِ ایستگاه فضایی روسی "میر" خواهد شد. سه فضانورد در این ایستگاه زندگی خواهند کرد.

می‌توانید تیان‌هه-۱ را با چشم نامسلح هم ببینید. روشنایی معمولِ آن به اندازه‌ی ستاره‌ای با بزرگای (قدرِ) ۱ خواهد بود. در تارنمای Heavens-Above.com می‌توانید پیش‌بینی گذرهای تیان‌هه-۱ را برگزینید.

-------------------------------------------
تلگرام، توییتر، اینستاگرام و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Earth - Tianhe-1 - China - International Space Station - ISS - Philip Smith - Manorville - New York - module - Chinese Space Station - CSS - Russia - Mir space station - magnitude - star

منبع: اسپیس‌ودر
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه