ابرهای شاه‌تخته

چه پیکره‌هایی در دل ابرهای شاه‌تخته پنهان شده است؟
این ساختارهای تاریک و شوم در واقع ابرهای مولکولی هستند، توده‌های غبار و گاز مولکولیِ آنچنان انبوهی که مات و کدر شده‌‌اند، هرچند که به طور معمول در همسنجی با هوای زمین، چگالی و فشردگی بسیار کمتری دارند.
در این تصویر نمایی پرجزییات از هسته‌ی سحابی شاه‌تخته را می‌بینیم، بخشی که هم ابرهای تیره و هم ابرهای رنگین گاز و غبار در آن بسیار نمایان و برجسته‌اند.
این تصویر در میانه‌های ۲۰۱۶ از رصدخانه‌ی سایدینگ اسپرینگ در استرالیا گرفته شده بود.
اگرچه سحابی شاه‌تخته به طور عمده از گاز هیدروژن ساخته شده (اینجا به رنگ سبز نمایانده شده)، ولی رنگ‌آمیزی علمی این تصویر به گونه‌ایست که پرتوهای گسیلیده از گوگرد و اکسیژن ناچیز درون سحابی هم به ترتیب به رنگ‌های سرخ و آبی نمایانده شده‌اند.
سحابی شاه‌تخته که به نام ان‌جی‌سی ۳۳۷۲ هم شناخته می‌شود دارای گستردگی بیش از ۳۰۰ سال نوری است و با فاصله‌ی حدود ۷۵۰۰ سال نوری از زمین، در راستای صورت فلکی شه‌تخته (کارینا) دیده می‌شود.
اِتا شاه‌تخته، پرانرژی‌ترین ستاره‌ی درون این سحابی، در دهه‌ی ۱۸۳۰ میلادی [به دنبال یک برون‌ریزی سهمگین-م] یکی از درخشان‌ترین ستارگان آسمان شده بود، ولی اکنون دیگر به اندازه‌ی چشمگیری فروغش را از دست داده است.

--------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

Carina Nebula - molecular cloud - Earth - Siding Spring Observatory - Australia - hydrogen - sulfur - oxygen - NGC 3372 - constellation of Carina - Eta Carinae - star


منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

 


0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه