آسمان باستانی، سازند باستانی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در این چشم‌انداز فریبنده‌ی شبانه، سر زدنِ بخش غبارآلودِ مرکز کهکشان راه شیری را در آسمان بر فراز سایت باستان‌شناسی یاکوریت کوه‌های آند در شمال باختر آرژانتین می‌بینیم.
کاکتوس‌های بزرگ ساگوارو که امرزه از گیاهان بومی مناطق خشکند، در پیش‌زمینه‌ی چشم‌انداز سر به آسمان برافراشته‌اند.
در سمت چپِ مرکزِ آسمان، توده‌ی غباری را می‌بینیم که با پراکندنِ نورِ ستاره‌ی غول سرخ کژدم‌دل (قلب عقرب)، یک سحابی بازتابی شگفت‌انگیز آفریده که برخلاف بیشتر این گونه سحابی‌ها، به جای آبی به رنگ زرد است. کژدم‌دل ستاره‌ی آلفای صورت فلکی کژدم است و بیش از ۵۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد.
ولی در کنار این ابر زردفام، سمت چپ، ستاره‌ی درخشان و آبی‌فام رو-مارافسای را می‌بینیم که در دل یک سحابی بازتابی غبارآلود با رنگ معمولی‌ترِِ آبی می‌درخشد.
این تصویر از پیوند رشته نماهای جداگانه‌ی آسمان و زمین پدید آمده- نماهای آسمان با نوردهی بلند و ردگیریِ ستارگانی که طلوع می‌کردند ثبت شده و نمای پیش‌زمینه هم با دوربین و عدسی‌ای که روی سه‌پایه ثابت بودند گرفته شده است.
از همگذاری این نماها یک تک-نمای خیره‌کننده به دست آمده که دامنه‌ی گسترده‌ای از رنگ‌ها و نورهایی را که چشم انسان به تنهایی نمی‌تواند بشناسد آشکار کرده است.

-------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

Milky Way - Andean - archaeological site - Yacoraite - Argentina - planet - Earth - saguaro cactus - reflection nebula - red giant - star - Antares - Alpha star - constellation Scorpius - Rho Ophiuchi - star - tripod

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه