شکارچی و سر اسب سیاه

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
سحابی تاریک کله‌اسبی و سحابی گسیلشی شکارچی دو چشم‌انداز کیهانی متضاد در آسمان شب‌اند. این دو که ۱۵۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارند، در یکی از شناسایی‌پذیرترین صورت‌های فلکی آسمان شب جای گرفته و اینجا هم در دو گوشه‌ی مخالف این چشم‌انداز موزاییکی خیره‌کننده دیده می‌شوند.
سحابی آشنای کله‌اسبی مانند ابر تیره‌ای در گوشه‌ی پایین، چپ دیده می‌شود. این تکه ابر که در برابرِ تابش پرتوهای هیدروژن آلفای پشت سرش به حالت سایه‌نما و تمام تیره در آمده، مانند بریدگی کوچکی در ابرها دیده می‌شود. گفتنی‌ست تابش هیدروژن-آلفا در این تصویر به رنگ نارنجی نمایش داده شده.
نطاق یا زتای شکارچی که خاوری‌ترین ستاره‌ی کمربند شکارچی است، درخشان‌ترین ستاره‌ای‌ست که اینجا در سمت چپ کله‌اسبی می‌بینیم. زیر نطاق، سحابی شعله را با ابرهای درخشان گسیلشی و رگه‌های تیره و چشمگیر غبار می‌بینیم.
سحابی باشکوه شکارچی (ام۴۲) بالا سمت راست چشم‌انداز خودنمایی می‌کند، با غبارهای پیرامونش که از بازتاب نور ستارگان به رنگ آبی می‌درخشند. درست سمت چپ شکارچی یک سحابی بازتابی برجسته که گاهی به نام "مرد دونده" خوانده می‌شود را می‌بینیم.
رشته‌هایی از گاز برافروخته‌ی هیدروژن که سرتاسر این ناحیه را پوشانده‌اند نیز به آسانی دیده می‌شوند.

-------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

Horsehead Nebula - Orion Nebula - constellation - silhouette - hydrogen-alpha - Alnitak - Orion's belt - Flame Nebula - M42 - reflection nebula - Running Man

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه