دنباله‌دار، نهنگ، چوب هاکی، هر سه در آسمان!

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۴.۸ مگ)
اتلس (سی/۲۰۲۰آر۴)، دنباله‌داری که در یکم مارس به نزدیک‌ترین فاصله‌ی خورشید و در ۲۳ آوریل به نزدیک‌ترین فاصله‌ی زمین رسیده بود، با گیسوی سبزفام کم‌نور و دم کوتاهش در این میدان دید تلسکوپی زیبا خودنمایی می‌کند.
این تصویر در پنجم ماه می گرفته شده، زمانی که دنباله‌دار درون مرزهای صورت فلکی شمالی تازی‌ها، نزدیک به خط دید ما از دو کهکشان فریبنده‌ی پس‌زمینه به نام‌های کهکشان‌های نهنگ و چوب هاکی دیده می‌شد.
کهکشان بالایی با نام ان‌جی‌سی ۴۶۳۱، اگرچه نمایی مانند جانوران راسته‌ی آب‌بازان دارد، ولی کهکشانی مارپیچی هم‌اندازه‌ی راه شیری در فاصله‌ی ۲۵ میلیون سال نوری است که آن را از لبه می‌بینیم [یک کهکشان لبه‌نما-م].
پایین، سمت چپِ آن ان‌جی‌سی ۴۶۵۶/۷ را می‌بینیم، با پیکره‌ای تا خورده و خمیده که دستاورد برهم‌کنشِ کهکشان‌هاست.
در تصویرهایی که در طول موج‌های دیگر از این نهنگ و چوب هاکی کیهانی گرفته شده تاب‌خوردگی‌ها و دنباله‌های گازیِ در هم آمیخته‌ای هم دیده می‌شود که نشان‌دهنده‌ی رویارویی‌های نزدیکِ این دو در گذشته‌های دور است.
این دنباله‌دار اتلس که دیگر راهی بخش بیرونی سامانه‌ی خورشیدی شده، اکنون تنها حدود ۷ دقیقه‌ی نوری از زمین فاصله دارد. دیدار دوباره‌ی آن از بخش درونی سامانه‌ی خورشیدی کمتر از ۱۰۰۰ سال دیگر خواهد بود.

-------------------------------------------
تلگرام، توییتر، اینستاگرام و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

Sun - planet - Earth - Comet ATLAS (C/2020 R4) - coma - tail - constellation Canes Venatici - Hunting Dogs - Whale - Hockey Stick - Cetacean - Milky Way - NGC 4631 - spiral galaxy - NGC 4656/7 - wavelength - solar system

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه