کهکشان کلاه مکزیکی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۱۰.۶ مگ)

کهکشان مارپیچی زیبا و باشکوه ام۱۰۴ که از چشم ما تقریبا از لبه دیده می‌شود، به داشتن حلقه‌ای پهناور از رگه‌های تیره‌ی غبار شناخته شده است.
این حلقه‌ی غبار کیهانی در برابر درخشش توده‌ی بزرگ و برآمده‌ی ستارگان مرکز ام۱۰۴ به حالت سایه‌نما و تیره دیده می‌شود و باعث شده این کهکشان چهره‌ای همچون یک کلاه لبه‌دار پیدا کند، چهره‌ای که نام رایج‌ترِ این کهکشان را به آن داده است: کهکشان سُمبررو یا کلاه مکزیکی.
تصویر باکیفیتی که اینجا از این کهکشان پرآوازه می‌بینید از همگذاری داده‌های تلسکوپ‌های زمینی و پردازش آنها پدید آمده. دستاورد این پردازش، آشکارازی جزییاتی‌ست که اغلب در پرتوی خیره‌کننده و فراگیرِ کوژِ درخشان مرکز ام۱۰۴ پنهان می‌مانند و دیده نمی‌شوند.
کهکشان کلاه مکزیکی که با نام ان‌جی‌سی ۴۵۹۴ هم شناخته می‌شود در سرتاسر طیف الکترومغناطیسی دیده می‌شود و میزبان یک ابرسیاهچاله (سیاهچاله‌ی کلان‌جرم) است که در دلش لانه کرده.
پهنای این کهکشان ۵۰ هزار سال نوری است و با فاصله‌ی ۲۸ میلیون سال نوری از زمین، یکی از بزرگ‌ترین کهکشان‌های لبه‌ی جنوبی خوشه‌ی کهکشانی دوشیزه به شمار می‌آید.
گفتنی‌ست ستارگان رنگین و درخشانی که با تیزی‌های پراش در این چشم‌انداز دیده می‌شوند همگی در پیش‌زمینه جای داشته و از آنِ کهکشان خودمانند.

کهکشان کلاه مکزیکی در سرتاسر طیف الکترومغناطیسی دیده می‌شود: آبی، پرتو ایکس از تلسکوپ چاندرا- سبز، دیدنی (مریی) از تلسکوپ هابل- نارنجی، فرورخ از تلسکوپ اسپیتزر

-------------------------------------------

تلگرام، توییتر، اینستاگرام و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

M104 - The Sombrero Galaxy - spiral galaxy - edge-on - dust lane - silhouette - bulge - star - galaxy - Hubble Space Telescope - NGC 4594 - spectrum - supermassive black hole - Virgo Galaxy Cluster

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه