پرتگاه جنوبی در مرداب

پشته‌های درخشان موجدار و ابرهای گرد و غبار از این سو تا آن سوی این نمای نزدیکِ منطقه‌ی ستاره‌زایی ام۸ یا سحابی مرداب، در همسایگی خودمان را فرا گرفته‌اند.
این چشم‌انداز پُروضوح و رنگ زیف (کاذب) از پیوند داده‌های باریک‌باند و پهن‌باندِ فروسرخ-نزدیکِ به دست آمده از تلسکوپ ۸ متری جمنای جنوبی پدید آمده و پهنه‌ای به اندازه‌ی حدود ۲۰ سال نوری از بخشی از سحابی مرداب را که گاهی به نام "پرتگاه جنوبی" شناخته می‌شود در بر دارد.
در این نمای بسیار پرجزییات، پیوند میان ستارگان نوزاد پرشمارِ غنوده در نوک ابرهای لبه-روشن را با اجرام هربیگ-هارو می‌بینیم.
اجرام هربیگ هارو (Herbig-Haro) که در پرورشگاه‌های ستاره‌ای به فراوانی یافت می‌شوند از داغ شدن ابرهای گاز و غبارِ پیرامون توسط فواره‌های نیرومندِ ستارگان نوزاد پدید می‌آیند.
سحابی مرداب با فاصله‌ی حدود ۵۰۰۰ سال نوری از زمین، در راستای صورت فلکی کمان و مرکز کهکشان راه شیری دیده می‌شود.
برای پی بردن به جایگاه و اندازه‌ی "پرتگاه جنوبی" در سحابی مرداب به تصویر دوم نگاه کنید که یک برهم‌نهیِ این چشم‌انداز بر تصویری از این سحابی‌ست.
-------------------------------------------
تلگرام، توییتر، اینستاگرام و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

M8 - Lagoon Nebula - infrared - Gemini South Telescope - Southern Cliff - star - Herbig-Haro - jet - constellation Sagittarius - Milky Way Galaxy -

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه